Натрупването на инциденти, свързани с клубовете на българската общност в Република Северна Македония, дава усещането за тенденция, затова побоят над секретаря на един от клубовете -„Цар Борис Трети” в Охрид Християн Пендиков бе посрещнат негативно в България и отново възбуди страстите. Това каза в интервю за телевизия Сител дипломатът Любомир Кючуков, заместник-министър на външните работи на България 2005-2009 година, предаде 24 часа.
Кючуков определи случаят като „криминален акт, част от политическия контекст на отношенията между двете страни”, но според него и двете правителства са реагирали достатъчно отговорно и посещението на министърът на външните работи на Северна Македония в България, за да посетят заедно с българския си колега Николай Милков в болницата Пендиков е жест, който е доказателство за това.
На въпрос, който от вчера се коментира в медиите в Северна Македония, свързан с това кой е дал разрешение Пендиков да бъде лекуван в България, Кючуков отговори, че такива действия се съгласуват и транспортирането на пострадалият при побоя Християн Пендиков да се лекува в България е свалило част от допълнителното напрежение, "но е неприятно, че той продължава да получава заплахи през интернет".
„Този инцидент не е първият случай и това натрупване доведе и до по-емоционалната реакция. Тези проблеми в България бяха започнали да се успокояват, което в момента пак се обърна в обратна посока”, посочи Кючуков.
На въпрос, свързан с напрежението, което в Северна Македония се създаде около присъствието и част от изказванията на евродепутатът и съпредседател на ВМРО-БНД Ангел Джамбазки и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов по време на честванията на Мара Бунева в Скопие, Кючуков заяви, че България призна първа независимостта на Република Македония и този въпрос никога не е поставян на преразглеждане, но случващото се около честванията и на Мара Бунева и на Гоце Делчев „е ясен пример как нещо, което може да ни обединява, се използва за трупане на напрежение”.
ОЩЕ: Българите в РС Македония към властите: Мълчанието ви означава, че приемате ежедневните нападения
„Съвместното отдаване на почит на такива личности трябва да е от онези инструменти, които създават позитивна нагласа в двете общества и това беше нормална практика до преди няколко години. Аз самият съм го правил с моя македонски колега и пътят е именно в съвместно честване на такива личности”, посочи Кючуков.
Предстоящото отбелязване на 151-та годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари вече създава напрежение в Северна Македония. След като от Фондация „Македония” обявиха на фейсбук страницата си, че от България ще дойдат автобуси с хора, които да се поклонят на гроба на Гоце Делчев, който се намира в двора на църквата „Свети Спас” в Скопие, медиите в Северна Македония разпространиха поста във фейсбук профила на Александър Пандов от ВМРО-ДПМНЕ, в който пише, че той и Патриотичният институт на ВМРО-ДПМНЕ ще бъдат там „от ранни зори, защото Гоце е Македония и Македония е Гоце!" "Уважавайте Гоце като македонец, роден в Македония и нищо друго!", написа Пандов, цитиран от БТА.
През 2022 г., група младежи скъса трикольора от летните на венците, които българската делегация, водена от тогавашния министър на външните работи Теодора Генчовска положи на гроба на Гоце Делчев, малко, след като делегацията си тръгна от църквата "Св.Спас" в Скопие.