Бившият социален министър Лидия Шулева коментира проблемът с втория стълб на осигуряване и предстоящата индексация на пенсиите. Според нея моментът е изключително важен за първата кохорта от пенсионери, родени след 1959 г.
Още: Тотализаторът е подпомогнал спорта и културата с рекордните 50 млн. лв.
Още: Заради мръсния въздух: И днес ще се возим със зелен билет
Тъй като факторите, които влияят на парите във втория стълб са прекалено много. Капиталовите схеми се правят за дълъг период – обикновено 40 г., колкото е трудовия стаж. Когато се е правила схемата през 2000 г. – са определили 20 г., но в тези години имаше 2 кризи и това се отразява. Не може да се компенсира изоставането, започна анализът си Шулева.
"Моментът е ключов и трябва да се вземат решения как ще се формират пенсиите на първата кохорта от пенсионери, родени след 1959 г. Има едно обсъждано решение - да им бъдат намалени пенсиите с 20%, което категорично е несправедливо по три причини: ощетяват ги за времето, половината от което са внасяли пълна вноска. Второ - пенсията от НОИ се формира 33% от държавата. Когато се изчислява процента, субсидията на държавата се маха и те отново се ощетяват. И трето - изчисляват се 5%, които доплаща държавата. Комулативно това намаление на пенсията от първия стълб трябва да бъде не 20, а около 5-6 %, което автоматически води до по-голяма пенсия за повечето хора, но не и за тези на минимална пенсия.", подчерта Шулева.
"Проблемът с минималните пенсии е голям: "Те винаги са субсидирани - с 40-42% от осигурителния доход – да кажем минималната заплата. Всъщност субсидиите винаги са били 50 – 54% т.е.тези пенсии, освен онези 33% , са субсидирани допълнително – дава им се – 50 – 54, 60% дори субсидиране от държавата. При втория стълб, когато няма откъде да се вземат тези пари, ще се получи за първата кохорта по-ниски пенсии", категорична беше тя.
Още: Кой има имен ден днес, 10 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 9 януари 2025 г.
"Хората, които са се осигурявали на най-ниски нива трябва да отидат и да си преместят вноските в първия стълб за да получат поне една минимална пенсия. Няма откъде да дойдат парите", обясни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 10 януари 2025 г. (петък)
Още: Камен Алипиев: Махането на проверката на факти във Facebook прави нашата професия безсмислена
От 2000г., когато са правени тези прогнози, нещата се промениха и не трябва да се постолира нещо от тогава и днес. Хората трябва да могат да изчислят двете пенсии и , ако е по-ниска от минималната в страната, да се прехвърлят. Пак казвам , ако се запазят тези неща, има възможност, ако се намали този коефициент – пенсията да падне под 250.", обясни своите изчисления и препоръки Шулева - особено в момент, когато се говори за увеличаване на минималната пенсия.
В момента това, което се случва – повдигат се минималните пенсии, но средните? Докато минималните се стремим да са над 40% от осигурителния доход – средните са 30% от осигурителния доход. Това смакаване на пенсиите е изключително голям проблем и трябва да се обърне внимание на този въпрос.", посочи друг проблем в пенсионната система Шулева.
За детските надбавки и идеята да падне подоходния критерий коментарът на бившия социален министър беше следния: "Когато детските надбавки се даваха за всички имаше високодоходни родители, на които не им се занимаваше и не се възползваха. Но за нискодоходните - това е от решаващо значение. В тази ситуация аз бих подкрепила нискодоходните семейства. Нещата вече са такива, че дори средните заплати не са достатъчни за една издръжка, праговете отиват все в нискодоходните семейства. Тези детски надбавки имат огромно значение за хората с ниски и дори със средни доходи дори."
Още: Спортни дрехи Nike с до -50% намаление тази седмица в Kaufland