Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Личните карти от поколение 2019 остаряха още преди да ги пуснат

15 март 2021, 15:46 часа • 13803 прочитания

Поръчката с название "Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи поколение 2019" с прогнозна стойност 286 млн. лв. е стопирана от доста дълго време. На практика още преди да започнат да ги издават, документите са вече остарели. Междувременно старият договор за издаване на личните карти, актуализиран на няколко пъти, набъбна на близо 86,5 млн. лв. с ДДС.

Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна

Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис

През декември 2016-та МВР сключи с германската компания "Веридос ГмбХ" договор на стойност 23,8 млн. лева без обявление. Мотивите бяха, че личните документи трябва да са идентични по физически характеристики със сега действащите образци, да са изработени от същите материали и консумативи. Също така да се съобрази изискването за съвместимостта им с наличните персонализиращи машини, така че да бъдат постигнати максимални идентичност, качество на печат и защита в процеса на персонализация.

"Предвид наличие на изключителни права върху защитния елемент STEP® и операционната система STARCOS от страна на "ВеридосГмбХ" следва да се изпрати покана до дружеството за провеждане на преговори за доставката на материалите и полиграфическата изработка на бланките на българските лични документи, като за постигане на пълна съвместимост между отделните видове защитни елементи и материали и с цел осигуряване на идентичност на изработените бланки с използваните до настоящия момент, следва да бъдат ползвани ноу-хауто и инстументариума (егутьор и валяк), собственост на фирма "Капелен България" ЕООД. Изложеното обосновава необходимостта от съвместните и координирани усилия на двете фирми", се допълва тогава в мотивите.

На 21-ви септември 2018-та страните сключват нов договор за 38,8 с ДДС за полиграфическа изработка и доставка на бланки на български лични документи по образците, утвърдени с Решение на Министерски съвет № 315/07.05.2009 г. и свързаните с нея доставки на материали и консумативи. Срокът на договора е 24 месеца, като може да бъде удължен с още 12 месеца. Процедурата е същата – договаряне без публикуване на обявление за поръчка. И мотивите са сходни.

Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

На 16-ти януари 2020 г. се сключва допълнително споразумение с немското дружество, с което сумата се увеличава на 58 млн. лв. с ДДС. От 9-ти юни 2020 г. следва още едно допълнително споразумение и сумата набъбва на 86,5 млн. лв. с ДДС. Срокът на действащия договор, при удължения му срок от 12 месеца, изтича през юни тази година.

Междувременно, през август 2018 година, МВР обявява поръчка с предмет "Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи поколение 2019". Прогнозната ѝ стойност е близо 286 млн. лв. с ДДС.

След предварителен подбор да подадат ценови предложения са поканени двама участници. "Веридос ГмбХ" подава оферта 314 млн. лв. с ДДС, а конкурентът ѝ - Обединение „Мюлбайер Ай Ди Сървисиз ГмбХ - С§Т“ – 303 млн. лв. с ДДС (с около 11 млн. по-ниска). Процедурата е завършена през май месец 2020-та с избор на по-евтината оферта, но договор няма и до днес.

Припомняме, че процедурата беше блокирана след първоначалния подбор от "Дермалог – Ани БГ Консорциум". Тогава жалбата беше разгледана и отхвърлена първо от КЗК, а после и от ВАС.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Избраното да изпълни поръчката обединение се състои от немската компания "Muhlbauer" и българската "С§Т България" ЕООД, чийто едноличен собственик е словашкия "С&Т СЕЕ ХОЛДИНГ". Поръчката е съгласувана с ДАНС, отделни нейни части представляват класифицирана информация с ниво за сигурност "СЕКРЕТНО" и "EU SECRET". Тя обхваща изработка по модели на паспорт, лична карта, дипломатически паспорт, служебен, моряшки паспорт, удостоверение за пътуване зад граница на бежанец, удостоверение за пътуване на лице без гражданство, удостоверение за пътуване зад граница на чужденец с хуманитарен статут, удостоверение за пътуване зад граница на чужденец, получил убежище, временен паспорт, в т. ч. и за окончателно напускане на Република България (РБ), временно удостоверение за напускане, удостоверение за завръщане в РБ на чужденец, служебен открит лист за преминаване на границата и др.

Предвидено е и строителство на сграден комплекс със съответните зони за сигурност и достъп до тях, в които да се достави и монтира чувствително оборудване. Строежът ще се изпълни върху терен от 14 400 кв. метра в северната част на имота на МВР в ЖК "Младост", бул. „Ал. Маринов №1. Той ще е с обща площ от 8 880 квадрата.

След избора на изпълнител обаче "Веридос ГмбХ" подава жалба в Комисията за защита на конкуренцията, която я отхвърля с решение от 25-ти юни миналата година. Следващата инстанция – Върховният административен съд (ВАС), още няма решение.

По този спор през ноември месец ВАС отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз.

Един от основните въпроси по спора е свързан с прилагането на чл.72, ал.1 от Закона за обществените поръчки. В разпоредбата преценката за необичайна благоприятност на предложението на участник, свързано с цена или разходи, е обвързано с точно определения параметър "20 на сто по-благоприятно от средната стойност на предложенията на останалите участници по същия показател за оценка". По този начин законът изисква наличие на минимум три оферти, тъй като преценката на едно предложение се прави на база осреднената стойност на поне две други предложения. При наличието само на две предложения в спорния случай разпоредбата не е приложена.

Отговор от Съда на Европейския съюз на конкретните питания все още няма.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес