Лесно ли им е на чужденците във Франция?

22 октомври 2012, 08:21 часа • 19071 | прочитания

Как живеят французите, които не са чисти французи? Отговорът на този въпрос бе доскоро табу, но благодарение на оповестените току-що статистически данни нещата се проясняват.

Още: Най-важните новини за деня: 21 април 2025 г.

Още: Гастроентеролог нападна БНТ заради твърдение на гост, че дебелото черво се "затлачва", ако не пием достатъчно вода

Основният извод: въпреки вековната традиция в сферата на имиграцията, французите от чужд произход живеят по-различно от кореняците, които от поколения са част от Великата нация. Различия се откриват както в образованието, така и на трудовия пазар. Освен това се откроява следната тенденция: качеството на живота във втората и третата генерация е значително по-добро от това на чужденците, които не са израсли във Франция.

Чужденците са 8 процента от населението

Изнесените от Статистическата служба данни сочат, че приобщаването на пришълците, респективно - битът на техните потомци, зависи много от това каква е националната им култура и от коя страна произхождат. От доклада става също така ясно, че част от затрудненията в процеса на интеграция се дължат на самите пришълци, а не на неспособността на обществото да ги приобщи.

Още: Прогноза за времето - 22 април 2025 г. (вторник)

Още: Георги Господинов за папа Франциск: Лице като на дете, отворено, любопитно, бяло и благо

Под имигранти френските статистици разбират онези хора, които без да имат френско гражданство са родени в чужбина, а сега живеят във Франция. Броят им възлиза на 5,34 милиона, тоест - 8 процента от общото население. Две трети произхождат от държави извън Европа. 2,17 от 5-те милиона са станали французи, което отговаря на 41 процента. За съжаление най-новите данни са от 2008 г., поради което не може да се добие представа за актуалното положение.

Второто поколение се справя далеч по-добре

Още: От 1-ви май: Подслонът на украинците у нас ще продължава само 60 дни

Още: Вицепрезидентът на САЩ пристига на посещение в Индия

От данните за безработицата се разбира, че сред имигрантите от африкански произход тя е три пъти по-висока, отколкото сред населението като цяло. Пет години след завършване на училище 89 процента от "истинските" французи вече имат трудов договор, докато при тези с африкански корени същият показател е 61 на сто. Освен това 74 процента от французите-кореняци имат безсрочни трудови договори, докато при другите процентът е 67.

Докладът на статистиците обяснява тези обстоятелства с училищното и професионалното образование. 30 процента от потомците на африкански имигранти така и не завършват училище. Още по-зле изглеждат нещата при французите с турски произход - при тях незавършилите училище са 32 на сто. На другия полюс са изключителните успехи на децата от Азия.

Още: Криско: Искам да науча децата си най-вече да бъдат добри хора

Още: Важно за шофьорите: Ето как ще се пътува след Великден

37 процента от имигрантите във Франция живеят под границата на бедността. При второто поколение този процент вече намалява - до 20. Една трета от новопристигналите могат да си позволят само социално жилище, при децата им този показател спада до 28. Девет от десетима французи с чуждестранен произход заявяват, че се чувстват французи. Същевременно 67 процента признават, че според тях съгражданите им не ги възприемат като французи.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес