Новият Висш съдебен съвет (ВСС) ще бъде независим, той беше избран чрез демократична и открита процедура. Мнението изрази председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев пред Дарик радио, предаде БГНЕС.
Груев заяви, че не би имал нищо против да има отделен висш съвет за съдии, но подчерта, че Конституцията ни е такава - съдии и прокурори да бъдат в един съвет. Според него по-важното е хората във ВСС да бъдат почтени.
На въпрос учен, съдия или прокурор трябва да бъде новият главен прокурор на страната, Лазар Груев заяви, че най-вече обвинител номер 1 трябва да бъде почтен човек, който разбира от правото и който ясно ще отстоява закона. Груев заяви, че няма фаворит, който да подкрепи за този пост.
Недопустими са нападките към конкретен съдия по конкретно дело. Тези хора, които нападат съдии, едва ли са прочели мотивите. Така Лазар Груев коментира темата за съдебното решение по делото "САПАРД", с която министър-председателят Бойко Борисов ангажира генералния директор на Европейската служба за борба с измамите Джовани Кеслер.
Груев подчерта, че представителите на съдебната власт никога не са си позволявали да коментират работата на правителството. Ако е имало някакви изказвания, то те винаги са били свързани с подчертаването на съвместната работа. "Всеки да си свърши работата, да оценяваме нещата според фактите, а да не се нападаме", призова Груев.
Лазар Груев подчерта, че не вижда заплаха за конституционния ред по случая с песента на Мишо Шамара. Преди дни стана ясно, че четиримата рапъри - Мишо Шамара, Конса, Сарафа и Експлисит се разследват заради общата им песен "Бяло, зелено и червено", в която според Съвета за електронни медии се осмива националният флаг. В центъра на производството е Шамара, който обсипа с обиди управляващите от ГЕРБ. Рапърът определи разследването срещу себе си като налагане на цензура. Главният прокурор Борис Велчев се разграничи от мнението на наблюдаващия прокурор Милко Момчев. Лазар Груев посочи аналог със случай от неговата практика, как през 80-те години на миналия век имало дело срещу товарач на Сточна гара, който бил написал върху два чувала с брашно "Долу БКП". "Тогава прокуратурата го въртеше за нарушаване на конституционния ред", обясни Груев. Той категорично заяви, че ако някой нещо формално прави, то това нещо трябва да има опасност за обществото, за да бъде преследвано от закона.
Редактор: Ая Косарова