"Ако се съгласим да затворим ТЕЦ-овете, ще вземем пари по Плана за възстановяване и устойчивост, но това означава, че няма да имаме ток и ще трябва да го внасяме от съседните държави – Гърция, Турция, Румъния."
Това коментира икономистът Кузман Илиев. В ефира на NOVA NEWS той определи от гледна точка на енергийната сигурност този вариант като опасен.
"Другият вариант е да имаме въглища, да направим предоговаряне и да отложим с 20 години затварянето на ТЕЦ-овете. Така няма да вземем тези пари от Европа, но ще може да запазим енергийният капацитет", каза още Илиев.
ОЩЕ: ПП иска служебният кабинет да предоговори намаляването на емисиите с ЕК(ВИДЕО)
Икономистът поясни, че трябва да се премахне търговията с въглеродни емисии, тъй като това е непазарно.
"Това удря нашите ТЕЦ-ове и по тази линия те губят конкурентоспособност", посочи той и допълни, че дори Германия отваря въглищните си централи.
"Грешка е, че Германия затвори ядрените си централи, защото така станаха зависими от Русия и като елемент от зелената сделка внасяха газ. За България е въпрос на енергийна сигурност въглищните мощности", смята иконмистът.
"Зеленият преход трябва да е с човешко лице и да е реалистичен“, каза Илиев. България се отказва от сигурен ресурс, за да заместим с гига-батерии, за които дори САЩ и Германия не могат да повярват, че го казваме. Това е нереалистично“, каза Кузман Илиев.
Той каза, че ангажиментът за 40-те процента е грешка на Асен Василев, с което се застрашава националната и енергийна сигурност на България. „Той вижда, че е сбъркал и сега се предлага предоговаряне“, поясни Илиев.