Конституционният съд (КС) единодушно допусна за разглеждане и двете искания срещу промените в Конституцията – на президента Румен Радев, и на депутатите от "Възраждане" и "Има такъв народ".
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Двете вече са събрани в едно дело. По него има трима докладчици – председателят на съда Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова и Соня Янкуловa.
Исканията на президента и на опозицията се различават по обхвата си. Депутатите оспориха всички изменения в основния закон, то Радев атакува само тези, които не са свързани със съдебната власт, с едно изключение. Още: Аргументите на президента срещу промените в Конституцията са неубедителни : Доц. Борислав Цеков в “Отговорите“ (ВИДЕО)
Държавният глава настоява за противоконституционни да бъдат обявени промените, свързани с конституирането и разпускането на Народното събрание, с двойното гражданство на депутатите и министрите, със служебното правителство, с избора на регулатори и с процедурата по назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Въпреки че в искането си президентът изложи мотивите, които биха могли да „съборят“ всички промени в Конституцията – за нарушаване на процедурата за приемането им от Народното събрание, самият той предпочете да не ги атакува в цялост.
Това направиха "Възраждане" и ИТН. Техните аргументи са, че голяма част от промените са от компетентността на Велико Народно събрание. Освен това също развиват виждането, че парламентът не е спазил процедурата по приемането им. Още: Проф. Пламен Киров за конституционните промени: Господ да ни е на помощ! (ВИДЕО)
Порокът, според исканията, се състои в това, че след като при първото гласуване на промените в Конституцията те са получили подкрепа от по-малко от 180 депутати, но повече от 160, следва преди всяко от следващите четения – второто "първо", второто и третото, да се изчаква от 2 до 5 месеца, което не беше сторено.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи