Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Крадат парно с подово отопление

03 февруари 2014, 10:37 часа • 41976 прочитания

Крадците на парно не ощетяват "Топлофикация", а своите съседи, тъй като подадената към блока топлина се разпределя между всички апартаменти. Затова за да не бъдат разкрити, крадците на топлина са доста изобретателни, предаде Стандарт нюз.

Например служител на "Топлофикация Перник" бе заловен да краде парно, и то по изключително сложен начин - чрез подово отопление, разказаха от топлинния счетоводител, който обслужва сградата. Човекът направил доста сериозен ремонт на апартамента си и от щранговете (тръбите, които пренасят горещата вода по цялата система в блока) прекарал отклонения, които минават под пода в стаите. Така привидно жилището не ползва топло през радиаторите, но в същото време обитателите му се радват на завиден комфорт. Единственото неудобство в "системата" е, че няма как да се регулира температурата. Когато стане прекалено топло, просто се отваря прозорецът, за да влезе по-хладен въздух, и всичко е наред. По този начин обаче централният топломер в абонатната станция отчита потребената енергия. Поради факта, че в самото жилище това не се случва, след края на отоплителния сезон навъртяната сметка се разпределя между останалите апартаменти и така съседите поемат цялата сума за отопление на крадеца. Подобни случаи има и в други градове, включително и в София. Безплатното подово отопление от типа "направи си сам" не е налице от скоро. Подобни случаи са засичани и преди повече от 10 години, разказват служители на столичната "Топлофикация".

Подобни инсталации обаче се засичат много трудно, тъй като по нищо не личи, че ги има. Единственият вариант е някой, който е усетил, че подът във въпросното жилище е топъл, да издаде собственика. Това обаче става трудно. Първо, защото всеки с подобна инициатива в дома си ще внимава кого пуска вътре. И второ, защото едва ли близък човек ще хукне към "Топлофикация" или фирмата за дялово разпределение, за да издаде свой приятел или роднина, че краде парно. Самото преустройване на жилището с подово отопление е сложно и не особено евтино. От една страна човек трябва да има средства, а от друга - и способности, за да си направи въпросния ремонт. Въпреки тези пречки обаче ентусиасти не липсват.

Доста по-често обаче се засичат кражби на парно по по-лесните и разпространени начини. Не са малко опитите за манипулации на самите топломери. Този тип кражби обаче вече се засичат по-лесно. Това става с новите топломери с радиоотчитане, които подават сигнал при опит за манипулиране, разказват от "Техем". След края на миналия отоплителен сезон при засичането на показанията 21 уреда с дистанционно отчитане в София са подали данни, че е имало опити за манипулацията им. Така крадците са били хванати. И за цялата зима им е била начислена сметка на максимална мощност на радиаторите, както е според закона. Това обаче със сигурност не са били единствените случаи на кражби на парно нито в София, нито в останалите градове в страната, където има "Топлофикация".

Затова от "Техем" препоръчват няколко неща. Първото е хората да се оборудват с радиотопломери, които сигнализират при опити за манипулация. Новите топломери с радиоотчитане имат датчик, който засича, ако радиаторът или самият топломер е преместван от мястото си. Така може да се предотврати най-разпространеният начин за кражба на парно. Има хора, които за зимата махат радиатора с топломер, закачат друг на негово място, отопляват се, а като наближи краят на сезона, връщат официалния си отоплителен уред. Така показанията на топломера са за много малко консумирана енергия, а откраднатата се плаща от съседите. С новите топломери с радиоотчет обаче тази схема не може да се прилага.

За да бъде невъзможна смяната на радиатора се, препоръчва и поставянето на стикери на връзките между щранговете и радиатора. Те са специални, топлоустойчиви и се повреждат при опит за подмяна на радиатора. Има и стикери за самите топломери. Чрез тях се предотвратява възможността уредът да бъде демонтиран, ако човек има съответните познания.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес