Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Косоварите искат да са българи

15 май 2012, 11:32 часа • 9796 прочитания

Все повече бошняци и горани от района на Призрен искат български паспорт, цената от 1000 евро не ги спира. Създадена е дори организация на българите, въпреки че в Косово официално няма българско малцинство.

Фатима Реджович е завършила Медицинския факултет в Сараево преди три години, но работа за нея няма. Надява се да намери решение на проблема си благодарение на българския паспорт, който ще й отвори пътя към Европа.

"Имам сръбски паспорт, но той не ми върши работа. Поразпитах и установих, че единственото решение е българският паспорт. Само той може да ми помогне да си намеря работа и да си уредя живота. Казват, че в Германия много се търсят лекари. Ако успея, няма да се върна тук никога."

Опасно или практично?

Преди два месеца в присъствието на официални лица от българското посолство в Прищина и Държавната агенция за българите в чужбина в Призрен беше основано Дружество на българите. Въпреки че това официално се отрича, по линия на дружеството се събират документи на хора, които по ускорена процедура и чрез посредници в рамките на година могат да получат български паспорт.

Мнозина бошняци се опасяват от създаването на нова българска общност - защото това неминуемо ще доведе до още по-осезаемо раздробяване на и без това малката им общност. Затова призовават Европейския съюз "да спре процеса, чрез който България не само се сдобива със своя общност, но и получава за това богато възнаграждение от фондовете на ЕС".

Садик Идризи, бивш министър на здравеопазването в косовското правителство, гледа на тази ситуация другояче. Според него стремежът към български паспорти е просто опит да се решат икономически проблеми:

"Хората вече не се задоволяват със сръбски или македонски паспорт. Днес българският паспорт има по-голяма тежест, защото с него може да се намери работа в ЕС. Хората имат пълното право да мислят за икономическото си оцеляване."

Предлагането определя търсенето

И Петрит Селими, заместник-министър на външните работи на Косово, не смята ситуацията за тревожна. Според него, стига всичко да се върши в рамките на Конституцията и законите, намеса във вътрешните работи на Косово няма:

"Всички членове на малцинствата, които са с двойно гражданство, например на Албания и Косово или на Сърбия и Косово, имат равни възможности да упражняват своите права, които са конституционно и законово гарантирани. Всичко отвъд тези права остава предмет на диалог и анализ. Вярваме, че в рамките на няколко години косовският паспорт ще има същата стойност като всички други паспорти в Шенгенската зона."

Селими смята, че търсенето на български паспорти е временно явление, което ще отмре, щом косовските граждани получат правото да пътуват свободно из Европа.

Докато официалните лица тълкуват ситуацията по един или друг начин, много жители от района на Призрен всекидневно поемат с автобуси или с други превозни средства към София, за да подадат документи за български паспорт. Интересът към българските документи за самоличност расте и сред останалите жители на Косово. След като процедурата за тяхното издаване беше намалена от пет на една година, сръбските и македонските паспорти се натъкнаха неочаквано на нов конкурент.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес