Конгресът на САЩ е одобрил финансова помощ за България в размер на 22 млн. долара за нови трикоординатни радари, или т.нар 3D радари. Това става ясно от отговора на служебния военен министър Георги Панайотов до депутата Христо Гаджев (ГЕРБ).
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
Народният представител се е интересувал какво е свършено до момента по проекта за придобиването на нов тип трикоординатни радари като един от основните приоритети за модернизация на армията. Те ще бъдат особено необходими за експлоатация на новите бойни самолети F-16, първите от които следва да влязат на въоръжение през 2023 година. А също така дали министърът смята да внесе в следващото Народно събрание за одобрение проект за инвестиционен разход.
„Придобиване на нови трикоординатни радари“ един от основните инвестиционни проекти на въоръжените сили на Република България и е в изпълнение на изискванията за формиране на радарно покритие в зоната за отговорност на Република България в Интегрираната система за ПВО и ПРО на НАТО. Проектът е пряко свързан с реализацията на друг основен инвестиционен проект „Придобиване на нов тип боен самолет“ – обяснява Панайотов.
Разработката предвижда поетапна замяна на остарелите (морално и физически) радарни комплекси, произведени на базата на технологии от средата на 60-те и 70-те години на миналия век, с нови, съвременни трикоординатни радари. Първият от двата етапа в реализацията на проекта предвижда придобиването на 5 радара за далечно откриване и 2 радара за близко откриване, формиращи основно радарно покритие.
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)
През 2019 г. били изпратени запитвания RFI (Request for Information) към фирми-производители на радари „LOCKHEED MARTIN“, „LEONARDO“, „THALES Raytheon Systems“, „SAAB АВ“, „INDRA“ и „ELTA Systems Ltd. Israel Aerospace Industries Ltd“. През април 2020 г. допълнително са направени запитвания до компаниите „ВАЕ Systems“ и „HENSOLDT“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Впоследствие е изпратено писмо - заявка (LOR for Р&А) по линия на Програмата за чуждестранни военни продажби на САЩ за предоставяне на информация за цени и наличности на нови трикоординатни радари.
През месец март 2021 г. е изпратено писмо до Посолството на САЩ в България за изясняване на възможностите за отпускане на финансова помощ по линия на Програмата за чуждестранно военно финансиране на САЩ в размер на 22 млн. $ в подкрепа на придобиването на новите радари.
„На 25.08.2021 г. в Министерството на отбраната е получена информация от Офиса за военно сътрудничество към Посолството на САЩ в България, че исканата финансова помощ е одобрена от американския Конгрес“ – е посочил още военният министър.
Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче
Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем
В резултат на получените отговори запитванията и писмата заявки, както и на база прогнозните времеви, финансови параметри и разчети бил изготвен проект за инвестиционен разход, одобрен от Борда за управление на портфолиото от проекти на МО (П2Б), политико-военната направляваща работна група по проекта и Съвета по отбрана. Одобреният проект за инвестиционен разход предстои да бъде съгласуван с Министерството на икономиката.
Предвид стойността му (над 100 млн. лв.) и в изпълнение на чл. 16, т. 7а от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, предложението за инвестиционен разход ще бъде внесено за приемане пред Народно събрание на Република България, става ясно още от неговия отговор.
Припомняме, че преди седмица служебният министър на отбраната Георги Панайотов се срещна с посланика на САЩ Херо Мустафа.
„По време на двустранните разговори бяха разгледани теми, свързани с развитието на проектите за модернизация на българските въоръжени сили, в частност придобиването на нови 3D радари, както и възможностите за провеждане на инициативи в сферата на киберотбраната“, се посочва в прессъобщението на МО.
През пролетта от Военновъздушните сили казаха, че се очакват 7 радара. Пет броя се очаква да струват около 400 милиона лева.