60 народни представители от ГЕРБ, РЗС и независими са поискали създаването на анкетна комисия за разкриване на истината около скандалните помилвания, даването и отнемането на българско гражданство по време на двата мандата на Първанов и Ангел Марин.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Това става ясно от официалното прессъобщение от партията на Яне Янев РЗС.
"Скандалните разкрития за помилване на убийци, наркотрафиканти, изнасилвачи и други престъпници създаде предпоставка за пръв път в историята на новата демократична българска държава Парламентът да провери чрез анкетна комисия работата на президентската институция. България е парламентарна република и само Народното събрание е в състояние чрез анкетна комисия да проучи и установи принципите, нормативните основания, реда на действие и фактическите обстоятелства, при които президентът и вицепрезидентът са упражнявали правото на помилване, опрощаване и даване на гражданство. 60 народни представители от РЗС, ГЕРБ и независими (при необходими 48 според правилника на парламента) са подкрепили с подписите си идеята за създаване на Временна парламентарна анкетна комисия за проучване дейността на президентската институция по упражняване правото на помилване, по опрощаване на несъбираеми държавни вземания и по даване и възстановяване на българско гражданство и освобождаване и лишаване от него за времето на двата мандата на президента Георги Първанов и вицепрезидента Ангел Марин.
Прозрачността в действията на всички държавни институции е в основата на демокрацията и правовата държава. Убеден съм, че анкетната комисия ще приложи справедливо и коректно този фундаментален принцип", се казва още в изявлението на Янев.
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Така за първи път в последните 10 години може да се избяга от потайността, която тегнеше над една от най-важните институции у нас. Скандалът около работата на президентската администрация във времето, в което тя бе оглавявана от Георги Първанов и Ангел Марин започна в края на миналата седмица, когато БГНЕС публикува списък с помилванията на вицепрезидента Ангел Марин. От тях стана ясно, че Марин помилвал предимно престъпници осъдени за убийство и други тежки престъпления.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
В "Списъка на помилваните лица в периода 2002 г. – 2011 г.", има и тотални парадокси като този, че указът за помилване е издаден преди присъдата да влезе в сила. От 2 г. пък в. "Сега" съди същото това президентство, защото то отказва да даде имената на помилваните или поне на хората в комисията, които подготвят документите.
Ден след като бе публикуван списъкът се оказа и че Ангел Марин може и да е бил незаконен вицепрезидент през втория си мандат и указите му да се озоват в съда. Причината - липсва указ на Георги Първанов за упълномощаване на вицепрезидента за мандата от 2007 до 2012 г.
Вчера излезе определението на ВАС, с което от президента Росен Плевнелиев се изисква указа, с който Георги Първанов е упълномощил вицепрезидента Ангел Марин през втория си мандат да дава или отнема гражданство. Това решение на ВАС означава, че Първанов е бил длъжен да издаде указ, с който да възложи пълномощията на Ангел Марин. Председателят на Върховният административен съд (ВАС) Георги Колев вече каза, че ВАС смята да сезира Конституционния съд (КС) заради липсата на отделен указ.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Липсата на този указ вече роди първите скандали. Така заради него може руският мафиот Константин Циганов отново да си върне българското гражданство. То е отнето от Ангел Марин в началото на 2010 година.
Нашите сестри, които дойдоха от Либия пак бяха помилвани по същата схема, припомни пред БГНЕС проф. Михаил Константинов, дългогодишен член на ЦИК. Той обясни, че и помилването на медицинските ни сестри може да се окаже незаконно, ако се вземе законосъобразното решение. Дано този път анкетната комисия да си свърши работата докрай и професионално. Това може би ще бъде и първият сигнал, че в страната настъпва промяна в битката за справедливост и премахването на 22-годишната ненаказаност за участниците във властта.