Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коментар №3 на седмицата: Радев е прав - антимафиотски консенсус има. Но засега повече като заявка

22 януари 2022, 11:00 часа • 6193 прочитания

Публикуваме най-четените и харесвани коментари тази седмица. Този коментар събра над 5000 ваши прочитания в Actualno.com.


Румен Радев става все по-добър в това да изгонва ГЕРБ от парламентарна зала. И от много други места и то ключови. Речта при заклеването си за втория мандат, в която обяви, че в страната вече има антимафиотски консенсус, бе очаквана и разумна. Задачите на държавата според него в резюме изглеждат така: първо, инвестиране в младите българи и завръщането им тук. Второ, демонтаж на старото управление. Трето, съкрушаване на корупцията. 

Само че е добре да посочим и припомним един възлов момент. Той е, че антимафиотският консенсус, който съществува в държавата, не е нещо ново. Антимафиотски консенсус има още от протестите срещу Пеевски през 2013-та, пък и много преди това. 

Този консенсус просто нямаше политически рупор, който да го изрази. Беше едновременно масов, очевиден, подкрепен от всички, но и публично невидим, с редки изригвания. Въпреки немалкото проводници - политици, журналисти, зараждащо се гражданско общество, нямаше този тотален израз, с който се сдоби в последната година и половина. 

Антимафиотският консенсус се оказа толкова силен, че успя да превърне дори "Има такъв народ" в първа политическа сила. Едва ли очакванията към Трифонов са били големи - голям е бил самият консенсус, че държавата се нуждае от много сериозен рестарт. От изчегъртване: и в онзи момент го предложи той.   

Но докато Трифонов не се справи с изчегъртването и вече е почти сигурно, че там няма кой знае какво да се очаква, кабинетът "Петков" и подкрепящият го Радев са сегашните носители на този консенсус. И колкото и да се подпуква реторически ГЕРБ, това съвсем скоро ще се изтърка. По същият начин, по който ГЕРБ много бързо се изтърка реторически със "Станишев е виновен". В крайна сметка така и не видяхме например Борисов да изпълни едно от основните си обещания - ключови злоупотреби от времената на тройната коалиция да бъдат разследвани и наказани. Надяваме да видим това от кабинета "Петков". 

Премиерът, разбира се, най-вероятно ще получи стоте си дни толеранс, а може би дори малко повече - умората от предишната власт е прекалено голяма, за да претърпи прекалено бързо крушение (това успя да направи само Трифонов, за което прояви голям талант). Така, както Борисов бе пожален в първите си няколко години, подобен комфорт ще получи и "Продължаваме промяната". Въпросът е какво ще направи с него.

В първия вариант този комфорт ще трябва да изпълни най-голямата и най-сложна заявка на настоящия кабинет. Нека я припомним: причината Кирил Петков да е на власт е в това, че той последва проста логика. Тя гласи - "Нищо няма значение, ако корупцията не се атакува фронтално и огромни суми пари не спрат да се отичат по най-различни схеми към много стеснен кръг от хора с влияние". 

Във втория вариант обаче всичко би могло да застине в празнуването на антимафиотския консенсус. Общото съгласие по този въпрос се чува от речи в парламента, в интервюта, кънти отвсякъде и още от рано сутрин човек се събужда с антимафиотски консенсус в главата и късно вечер спокоен заспива с антимафиотски консенсус под възглавницата. Впрочем, тъкмо това направиха кратките парламенти на 2021 г. - антимафиотски консенсус до откат и нулево изчегъртване. Малко като онези ситуации, в които си построяваш толкова хубав план в главата, че ти е по-приятно да се любуваш на неговите заложби към бъдещето, отколкото да преминеш към трудното му осъществяване.

Консенсусът въобще може да те направи толкова спокоен, че да буди и безпокойство. Засега го казваме превантивно. 

 

Автор: Райко Байчев

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес