Публикуваме най-четените и харесвани коментари тази седмица. Този коментар събра над 10000 ваши прочитания в Actualno.com.
Още: Продължават разговорите за нов колективен трудов договор в „Столичния автотранспорт“
Още: Кой има имен ден днес, 8 януари 2025 г. Честито!
Кой има интерес от продължаване на блокажа между България и Северна Македония? Когато си отговорим на този въпрос, тогава ще имаме и решение на проблема. Тези сили и интереси, които втвърдяват до безумие отношението на Скопие към София, очевидно държат РС Македония да остане извън ЕС колкото може по-дълго време.
Позицията на Скопие е доста разногледа в последно време. От една страна, искат в Европейския съюз. Официално, държавнически и като общество. От друга - същата тази държава поощрява антибългарските изказвания и прояви, включително обвинения във фашизъм и откровени репресии спрямо българите там.
Защото ако България е фашистка държава, както свободно се тиражира това в Северна Македония, значи Европейският съюз първо е приел за член фашистка държава, продължава да има за член фашистка държава, следователно самият той адмирира фашизма. Е, накъде сте се запътили тогава, братя край Вардаро?
Още: Прогноза за времето - 8 януари 2025 г. (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 7 януари 2025 г.
Подобно шизофренно поведение сигурно си има логично обяснение, а логиката в случая е основно геополитическа. Въпреки че май този детайл с фашизма е повече от манталитета - може ли да ругаеш България и хич да не се сещаш кого обиждаш като последица? Може ли да тъпчеш българите, имащи паспорти на същия този ЕС, тоест - те са европейски граждани, и да очакваш от ЕС благословия? В крайна сметка, какво имаш като алтернатива, освен да се оплачеш на арменския поп колко лоши са българите? И той да се смее от сърце, защото българите първи признаха Македония и за разлика от гърците и сърбите изобщо не направиха проблем за нейното име, език или територия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина композиторът Александър Савелиев, пострадал при взрив на газова бутилка в София
Още: Д-р Слава Янакиева: Руската църква е канал на военните специални служби (ВИДЕО)
България направи много - и президентът Желев, и дипломати от всякакъв ранг, за да бъде призната тази нова държава от света. Заслугата на Желев е, че лично убеди Елцин и Демирел. Малко ли е? Защо беше сравнително бързо призната Македония? Защото светът тогава повярва на България и на младата нейна демокрация, твърдо ориентирана към ЕС и НАТО.
Да върнем лентата малко назад.
Когато признахме държавата Македония, от кого се беше отделила тя? От Югославия. Кой и до ден-днешен не може да ни прости това? Белград. За кого дълго време тази държава беше БЮРМ - Бивша Югославска Република Македония? Кой и до момента употребява "фашистка държава" и по отношение на Хърватия, също пожелала независимост и получила я чрез война?
Още: Времето утре - 8 януари 2025 г.
Още: Мъж само по бански изкачи връх Мусала (ВИДЕО)
Без коментар. Просто факти.
Скопие трябва да прецизира приоритетите си като държава. Ако най-сериозният приоритет е членството в ЕС и ако северномакедонците наистина желаят това, е редно да извървят своя път към постигането на тази цел. Така, както го е извървяла и България, а и много други страни-членки. На първо място, да спазва записаното в Договора, който сме подписали и който реално не спазва. На второ - да спре езика на омразата. На трето - да зачита правата на 120 000 български граждани.
Не е вярно, че властите в Скопие не знаят тези неща. Много добре ги знаят, но някаква невидима ръка ги държи на дистанция от България. И от Европейския съюз.
Хайде сега да поразсъждаваме чия е тази дъъълга ръка.
Кой има интерес на Балканите да няма повече държави, членуващи в ЕС, от приетите до момента? Чия концепция за сигурност ще бъде нарушена? Чии пазари ще бъдат застрашени? И чии безконтролни към момента финансови потоци? Колко от съседите на РСМ имат искрено желание тя да влезе в ЕС? И коя суперсила не иска? Същата ли, която припознава в Белград своя най-верен съюзник? Съюзник, който никога няма да влезе в НАТО и това го прави най-верен, а не православието, използвано като опиум за по-наивната част от народите.
Само че с кандило и тамян да прикриваш геополитически интереси може да е изконно славянско, но е твърде демоде. Иззад пушека прозират интереси, лесно видими дори от Брюксел. Та този, който се опитва да се скрие зад антибългарската истерия, не успява много добре - вижда му се кандилото.
Странно, но с Албания Скопие няма проблем. В РСМ не просто има албански партии, ами са и представени в парламента. Не просто са признати албанците за съставна част от македонски народ, но и са една четвърт от него - най-голямото малцинство. Защо българите са чак такъв проблем, щом не са половин милион като албанците, а една 120 000?
Консултативният съвет при президента, който се проведе в понеделник, препотвърди досегашната българска позиция по отношение на РСМ. И правилно, защото ние няма накъде повече да отстъпваме. Да обещаваме срокове е безсмислено, резултатите от спазването на договореностите ще са стабилни колони за изграждане на бъдещите мостове.
Набелязаното от КСНС е сплав от конструктивизъм и прагматизъм - съвместни комисии и ресорни работни групи, работа но Коридор №8, работа в посока реализация на двустранните интереси.
Ето защо и премиерът Петков заслужава специална подкрепа за посещението, което планира. Въпреки отлагането, то ще се състои, като поводът е и празничен. 30-годишнината от признаването на държавата Македония е хубав повод и за още нещо - властите в Скопие да започнат да се държат зряло и отговорно. Кандилото не е алтернатива.
Автор: Евелина Гечева