Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коментар №3 на седмицата: Как прoкуратурaта хвана падащ нож

12 февруари 2022, 11:00 часа • 2307 прочитания

Публикуваме най-четените и харесвани коментари тази седмица. Този коментар събра над 6000 ваши прочитания в Actualno.com.

Още: Федерацията на потребителите: Не е правилно възстановяването на ДДС за хляба

Още: Богата театрална програма на „Сцена Централни хали“ през януари


Правилото, че не е добре да хващаш падащ нож придоби точна илюстрация по отношение на прокуратурата - при разпитите на Кирил Петков за твърденията му за олигархията. Не ми е съвсем ясно какво представляват тези разпити. Със сигурност имат фарсов отенък: министър-председателят отива и казва - в медиите пише, че тези хора са част от олигархията, ето ви тези публикации, проверете ги. Прокуратурата казва - всички сме ги чели, но имаме проблем с това, че ги цитираш. Същото казва и Пеевски: спри да цитираш тия работи, това са прокопиеви, проклети работи. Кого обаче да цитира Кирил Петков? "Труд" и ПИК? Имахме вече такъв министър-председател. 

Прокуратурата действително има проблем с един списък, само че не е само този. А списъкът с падащи ножове, които хвана в последните две години. 

Може да си спомним времената, в които се разчистваха сметки с Божков. Малко преди да настъпят Борисов беше казал, че харесва Гешев, защото е "оперативен". На фона на Цацаров намекването бе, че първият се страхува да направи нещата, които Борисов иска, докато вторият е в бойна готовност. След това между Борисов и Гешев се сключи втори пакт: божествен. Първият споменаваше "началника" с търсещ одобрението му поглед, докато вторият директно се обяви за негов инструмент. Накрая началникът им изпрати летни протести, Румен Радев, Слави Трифонов и Кирил Петков. И тъкмо да ти се стори, че потопът на началника е минал, когато вземе, че ти прати и Бойко Рашков. Такива ги върши началника - и друг път е правил мизерии. 

Още: АПИ: Над 6,5 млн. е-винетки са продадени през 2024 г.

Още: Проверка: Изпращат повиквателни на запасняците

Най-големият парадокс е, че точно в момента Цацаров щеше да е много по-полезен главен прокурор на Борисов. Понеже изпращането на ГЕРБ в историята се случи именно заради пренавития Гешев, който ако не беше организирал нахлуването в президенството, нямаше да се стигне нито до толкова интензивни протести, нито до архимедовото повдигане на подкрепата към Радев. Гешев успя да структурира самата опозиция, да я организира много по-добре, да увеличи процентите на всички взети заедно. И ако преди протестите срещу него или Борисов изглеждаха като акции на отделни партийни формации, вече са национален консесус: потвърден от изборите. Прокламираното "единение на властите" (противното бе обявено за дясноекстремистка идея), на практика наистина предизвика единение. Само че под формата на реваншистки кабинет. 

Какво остава оттук нататък? Политиците цитират медиите за олигархията, олигархията цитира политиците, които цитират медиите, правят си срещи и се питат защо се цитират. Инструментът на Господ спори с инструментите прокопиеви по правоверност и религиозна принадлежност. Прокуратурата обявява, че се чувства "притискана", сякаш не би трябвало да може да бъде притискана и това противоречи на добрия вкус и добрия закон. Все много падащи ножове.

 

Автор: Райко Байчев 

Още: Прогноза за времето - 9 януари 2025 г. (четвъртък)

Още: Защо държавата брани църквата? Горан Благоев за старокалендарниците и решението на съда (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес