Публикуваме най-четените и харесвани коментари тази седмица. Този коментар събра над 2000 ваши прочитания в Actualno.com.
Елън Мъск си взе сам главата като главен изпълнителен директор на Туитър. Направи анкета, в която попита потребителите дали трябва да се оттегли от ръководната позиция. 57,5 % гласуваха "за". И Мъск обяви, че се оттегля.
Толкова - кратко и ясно.
Обаче, както е прието, ние не трябва да откриваме никаква топла вода (нито тук, нито на Марс), и може да побългарим неговия метод. И веднага идват наум няколко варианти за анкети, които различните политици биха направили.
Анкетата на Бойко Борисов например най-вероятно би изглеждала така:
Въпрос: "Трябва ли да си подам оставката като лидер на ГЕРБ".
Отговори:
1. Не.
2. Не.
3. Ако се намери достатъчно добър камуфлажен тип, през който да действам, но засега няма, така че да се придържаме към горните възможности.
Но с Борисов е лесно. Слави Трифонов например вече не се отказва от 8-те лева на глас, за да спази собствения си референдум (както реши суверенът навремето - 1 лв.). И измежду многобройните му статуси, то анкета по този въпрос би изглеждала така:
Въпрос: "Трябва ли "Има такъв народ" да продължи да взема 1 лв. на глас, след като обеща, че ще прави именно това и организира референдум по тази тема, провъзгласявайки волята над суверена като закон над собствената си воля и тъй нататък." Възможни отговори:
1. Принципно трябва да продължи да взема 1 лв. Обаче вижте сега, при нас нещата са вече на червено. Не е както едно време правилно бяхме разчели, че популизмът всъщност би имал по-голяма възвръщаемост, затова и смятахме, че лев на глас ще ни даде повече гласове, доколкото това буди симпатии и при висок вот за нас ще е дори повече печелившо, отколкото ако вземаме по осем. Нещата се промениха; едновремешният суверен не е днешният суверен, това са различни суверени, а референдумите имат психологическа давност.
2. Абе осем и това е.
А как би изглеждала анкета в социалните мрежи, направена от "Продължаваме промяната"? И тук нещата са сравнително ясни:
Въпрос: "Трябва ли да се обединим с "Демократична България" в общ съюз?"
1. Не.
2. Не, понеже Кирил Петков направи така, че да разшири Демократична България от ниша към народна подкрепа, тоест да свърши отдавна необходимата работа по създаване на нещо като Демократична България, но за по-широки маси, а може би дори и бедни, което е направо немислимо как стана, но стана. Може би бедният речник помогна.
Не бихте могли да сбъркате и с анкетата в БСП. Тя, навярно, би гласяла:
Въпрос: Колко все пак трябва да падне процента на БСП, за да може Нинова да подаде оставка?
Възможни варианти:
1. Няма никакво значение.
2. Под четири процентовата бариера, но дори това няма да е фатално, защото тогава смятаме да се опитаме да спечелим новопенсиониралите се пенсионери и по този начин да яздим демографската катастрофа завинаги.
А дали за финал не трябва да проверим вариантите за анкета на Костадинов? Ето най-добрата:
Въпрос: "Какво предлагате да се случи с националните предатели? Изберете от следните възможности":
1. Тричане, бесене, затвор.
2. Бесене, затвор, тричане.
3. Затвор, бесене, тричане.
И ето, че с подобни ключови анкети, идването на Мъск в Белоградчик ще е предшествано от така необходимата, така демократична и така социално-мрежова загрявка.
Автор: Райко Байчев