На 21 април 2023 г. имен ден празнуват всички, които носят Жива, Живка, Живко, Зоя и производните им.
Още: Най-важните новини за деня: 21 април 2025 г.
Най-оригиналните пожелания за имен ден
Имени дни през април 2023 година
Светли петък е денят на Светлата седмица след Великден, в който се благославя свети апостол Петър.
Още: Прогноза за времето - 22 април 2025 г. (вторник)
Още: Георги Господинов за папа Франциск: Лице като на дете, отворено, любопитно, бяло и благо
На светли петък се отбелязва и празникът Живоприемни източник, или по-точно Пресвета Богородица Живоприемни източник. Свързан е с „обновлението на храма на Пресвета Владичица и Богородица, който се намира вън от стените на Цариград (Константинопол), и се нарича „Живоприемен източник“, или още „Балъклъ“. Имен ден празнуват Жива, Живка, Живко, Зоя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: От 1-ви май: Подслонът на украинците у нас ще продължава само 60 дни
През Светлата седмица, започваща на втория ден след Великден, се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица завършва с втората пасха в неделя. Нарича се Светла, защото Възкресението на Христос донася просветление за всички. Тя се нарича още и Нова неделя, защото с нея започва цикълът от недели, които споменават Христовото Възкресение. Нарича се и Томина неделя, защото в този ден се чете евангелското четмо за явяването на Христос на своите ученици, между които бил и апостол Тома.
Светлата седмица или Томината неделя е тясно свързана с името на Тома - един от дванайсетте апостоли на Иисус, който не повярвал на Христовото Възкресение. Когато мълвата за изчезналото от гробницата тяло Господне се разнесла, единствен апостол Тома не повярвал в това знамение и поискал лично да се увери, като докосне раните от гвоздеите на прикования към кръста Иисус.
Осем дни след Възкресението Христос се явил пред Тома и така той сам се убедил в истината, паднал на колене и молел Бог да му прости. Оттогава останало и нарицателното Тома Неверни, а неделният ден от Светлата седмица се нарича Томина неделя.
Още: Криско: Искам да науча децата си най-вече да бъдат добри хора
Още: Важно за шофьорите: Ето как ще се пътува след Великден