Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КНСБ иска COVID-19 да бъде призната за професионална болест

28 април 2020, 19:00 часа • 5040 прочитания

„COVID -19 трябва да попадне в Наредбата на опасните болести, което двата синдиката отдавна са поискали. Това дава своите формално-правни аргументи, след това хората да се възползват когато оздравеят и да имат обезщетение“. Това обяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров и добави, че около 700-800 работници в икономическа активна възраст най-вероятно са заразени с коронавирус, макар и леко да изкарват инфекцията.

„Ние знаем за над 200 души – медицински работници, хора в леката промишленост, в градския транспорт. Те стават все повече. Независимо, че и двата синдиката апелирахме всички предприятия да отчетат новата заплаха, виждате че бавно и полека навлиза и в производствения процес“, коментира още той.

Димитър Манолов от КТ „Подкрепа“ е категоричен, че настоящата пандемия ни изправя пред нови и непознати предизвикателства, с които трябва да се справим.

„Ние трябва да създадем стандарт за безопасност и здраве при работа, непосредствен, свързан с COVID-19, защото в момента го караме на импровизация“, коментира той и каза, че не трябва да се допуска занижаване на средствата за безопасни условия на труд, а именно това предполага, че ще се случи, когато държавата и нейната икономика започнат да се възстановяват заради липса на достатъчно средства.

„Това не трябва да се допуска. Трябва да има двойно повече внимание върху това, което се случва. Инспекцията по труда, която сега се занимава с това да проверява декларации, трябва да влезе в съществената си роля. Отсъствието на ресурс и капацитет в тази инспекция, което показва, че в нашата държава, гонейки други цели, ние пренебрегваме изключително важни неща като човешкото здраве и живот, бутайки ги настрани. Инспекцията по труда трябва да започне да се занимава с тази си дейност и капацитетът й да бъде увеличен. Ние, КНСБ и работодателските организации сме в състояние да осигурим капацитет и жива сила, с която да подпомогнем дейността на инспекцията по труда“, обяви Манолов.

Попитан дали тази протегната ръка ще бъде приета от държавата, президентът на КТ „Подкрепа“ каза, че те отдавна са я подали, а сега просто трябва да подновят предложението си пред властимащите.

На свой ред президентът на КНСБ Пламен Димитров добави, че в петък, когато се отбелязва Денят на труда, ще обявят как ще подкрепят синдикалните си членове, които са заразени с COVID-19.

Димитров заяви, че те продължават да се борят за това работниците да работят при безопасни и здравословни условия на труд и припомни, че миналата година, по време на своята 100 годишнина, Международната организация на е излязла с декларация в която настоява да бъдат признати като фундаментални правата на работното място и да бъдат охранявани по този начин от всички държави-членки, независимо какви законови регламенти действат в тях.

Стана ясно още, че от 20 години КНСБ продължава да подпомага финансово деца на работници, загинали в трудови злополуки чрез благотворителния фонд на името на д-р Желязко Христов.

„Към момента те са 47. Ние ги подпомагаме ежемесечно докато навършат пълнолетие. От началото на година добавихме още 3 деца – на загиналите при аварията в ТЕЦ „Марица-Изток II“, на АМ „Хемус“, посочи той и коментира, че се наблюдава задържане на броя на децата, които губят своите родители.

На финала той каза, че днес бият камбаната с призив да направим така, че да има по-малко деца сираци, като опазим родителите на работните им места.

Всичко за коронавируса следете ТУК.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес