Има план, че трябва да се вземат мерки срещу чумата. Това, което всички се съгласиха, че трябва да се свърши е, че животните трябва да си останат в двора в селскостопанския обект, никакво движение, никакви паши. Това заяви пред БГНЕС кметът на Велинград д-р Костадин Коев.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: Няма да се умъртвяват животни във Велинград, фермата остава под карантина
Част от животновъдите имат възможности, другите ще търсят, ще се вкара механизация, да няма никакви замърсители и ще се прави щателна дезинфекция. Да се поддържа санитарен контрол, който да не позволява разпространение на инфекцията, това е прието, животновъдите го приеха и мисля, че ще се изпълни стриктно, добави кметът на Велинград.
Още: Европейската комисия поиска унищожаване на огнището на чума във Велинград
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
И политически се нагнети напрежението доста. Днес като отидох там имаше съпричастни животновъди, не можа да се реши ситуацията след няколко разговора с министъра, БАБХ и животновъдите, след като нарасна напрежението, но за като кмет съм длъжен да им осигуря спокойствие, заяви Коев.
Още: Ветеринар: Ако пробите от Франция докажат чума, пристъпваме към унищожаване
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Разбирам, че се иска в събота да се прави национален протест, но с това няма да се помогне, не е желателно в такива епизоотични огнища да се получава такова движение на хора и животни, като обстановката във Велинград може да се усложни, каза още кметът. По принцип ако се установи даден вирус или епизоотична обстановка, се минава към ликвидиране на стадото и на сградата също. По принцип така се прави по закон, уточни Коев.