САЩ ще изгубят мястото си на водеща световна сила, тъй като ще бъдат изместени от Китай през 2016 г., а след това и от Индия, сочи доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), публикуван днес, предаде БГНЕС.
В доклада си за растежа на световната икономика до 2060 г. ОИСР прогнозира нарастване на световната икономика със средно 3% на година с подчертани различия между пазарните икономики на бурно развиващите се страни и тези на развитите страни.
"Равновесието на икономическата мощ силно ще се промени в идните 50 години", съобщи организацията, включваща най-богатите страни в света. "Икономическата криза, която преживяхме в последните пет години, в крайна сметка ще бъде преодоляна, но светът на нашите деца и внуци вероятно ще бъде значително по-различен от нашия", заяви генералният секретар на ОИСР Анхел Гуриа, цитиран в изследването.
"Благодарение на силния икономически растеж, общият БВП на Китай и на Индия ще надхвърли този на седемте най-големи световни икономики (Г-7) до 2025 г. Той ще е с 1,5 пъти по-голям до 2060 г., докато през 2010 г. възлизаше на по-малко от половината от БВП на Г-7", уточни ОИСР.
Застаряващите икономики като Япония и тези на страните от еврозоната постепенно ще отстъпят позиции пред държавите, чието население е по-младо, като Индонезия и Бразилия. В Европа растежът на Франция ще достигне 2% между 2011 и 2030 г., след това ще намалее до 1,4% между 2030 и 2060 г. Според същия доклад растежът на френската икономика ще надмине този на Германия с 1,3% между 2011 и 2030 г. и с 1% между 2030 и 2060 г. Като цяло "съществуващата разлика в момента между стандарта на живот в бурно развиващите се страни и в развитите икономики се очаква да намалее през 2060 г.", посочва още ОИСР.
Редактор: Десислава Ушатова