„Проверката за реални животни беше обявена в края на миналата година, когато отчетохме свършената работа за 6 месеца. Тя няма за цел нито да санкционира някого, нито да го наказва, а да направим инвентаризация във фермите на заявените в системата „Ветис“ на БАБХ животни и наличните във фермите, защото по системата „Ветис“ се плащат субсидии“. Това обясни пред bTV министърът на земеделието Кирил Вътев.
Той обясни, че основната цел е повече пари да отидат при фермерите, които реално отглеждат животни, защото бюджетът се дели на толкова глави, колкото ще бъдат субсидирани. „Това е в полза на животновъдите, които реално отглеждат животни. Легенди се разказват по темата. Има случаи, при които на всяка проверка стадото било някъде в планината и не може да бъде намерено“, уточни Вътев пред bTV.
Още: Министър Вътев обясни къде са най-големите измами в земеделието
Министърът напомни, че по регламентът не могат да бъдат подпомагани животни, които не могат да бъдат идентифицирани.
Земеделските производители отново се готвят за протест, имат 5 искания към правителството и настояват за среща с премиера, вицепремиера, финансовия и земеделски министър. Министерството на земеделието пък започва проверки – пуска Държавен фонд „Земеделие" (ДФЗ) и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да проверяват за мними стопани на виртуални животни.
Още: Кирил Вътев: Правим всичко възможно земеделците у нас да имат устойчиви доходи
На въпроса колко получават от държавата зърнопроизводителите на година той отговори: „Те обработват най-големи площи – големите суми се получават заради големия обем площи. Погледнато като цена на единица площ, те получават най-малко от всички земеделски производители“.