Премията по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите се образува автономно от всеки застраховател, лицензиран от КФН да извършва дейност по този клас застраховка. Евентуалните увеличения или намаления на премията представляват самостоятелно решение на всеки застраховател. Това сочи част от становището на Комисията за финансов надзор по повод изпратен от Actualno.com сигнал за рязко поевтиняване на застраховката „Гражданска отговорност“ и риск от фалити в сектора.
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
„Съгласно Кодекса за застраховането, на КФН е забранено да осъществява предварителен надзор върху застрахователните премии. Това изключва възможността застрахователите предварително да уведомяват или да искат одобрение на предложени от тях увеличения или намаления на тарифните ставки на премиите, респективно не може да бъде наложено като законово задължение“, сочат още от Комисията за финансов надзор.
От там добавят, че в правомощията си на надзорна институция за целия застрахователен сектор, КФН стриктно съблюдава дали при образуване на застрахователните си премии всеки застраховател спазва принципите по Кодекса за застраховането. А те са следните:
Премиите трябва да съответстват на поетия риск и на разходите на застрахователя;
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Премиите трябва да бъдат достатъчни на базата на разумно актюерско допускане, така че да осигуряват изпълнението на всички задължения на застрахователя, включително образуването на достатъчни технически резерви.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
Освен това, законът изисква финансовото състояние на застрахователя да се прогнозира в дългосрочен план въз основа на премиите като единствен източник на приход.
„КФН осъществява регулярен, текущ надзор за спазването на изискванията за достатъчност на премиите, чрез получаваните отчети за надзорни цели, извършва анализ и при констатиране на рискове или нарушения предприема съответните надзорни мерки. В тази връзка, КФН следи прилагането на консервативен подход при определяне на застрахователните премии от застрахователите, респективно изисква недопускане намаляване на премията за сметка на очакван инвестиционен доход или други приходи от тяхната дейност. В изпълнение на законовите изисквания премиите следва точно да съответстват на очакванията за плащане и за формиране на резерви по съответната застраховка“, поясняват още от Комисията.
За текущо наблюдаваното намаляване на премиите по застраховка „Гражданска отговорност“ КФН извършва ежедневен анализ на отчетените от застрахователите данни относно тяхната достатъчност.
Още: В нощта срещу четвъртък: Ограничават движението по магистрала "Хемус"
Още: От този уикенд: Столична община увеличава автобусите до Витоша
От КФН са категорични, че ако премиите са достатъчни по размер, то тяхното намаляване може да се счита за резултат от ефективната ценова конкуренция на пазара, от която полза извличат потребителите на застрахователни услуги.
Уточняват обаче, че на фона на високата инфлация в страната евентуален неуспех на автономната ценова политика на застрахователите би застрашил финансовата стабилност на целия застрахователен пазар, регулаторът работи с акцент върху надзорната дейност за образуването на застрахователните премии и финансовата стабилност на застрахователите. И при необходимост са готови да приложат принудителни административни мерки спрямо тези застрахователи, които нарушават изискванията за достатъчност съгласно Кодекса за застраховането.
ОЩЕ: Сигнал до КФН за рязко поевтиняване на застраховката "Гражданска отговорност"