Искането на генералния консул на Република Турция в Пловдив, Шенер Джебеджи, за оттеглянето на декларацията приета от Общинския съвет в Карлово в памет на жертвите на турския геноцид по време на Илинденско-Преображенското въстание и Балканските войни е груба намеса във вътрешните работи на страната. Това каза председателят на Общинския съвет Стойо Карагенски, предаде Фокус.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Декларацията бе приета на 31 януари 2014 година от Общински съвет в Карлово и предизвика реакцията на консула на Турция в Пловдив.
Никъде в българските закони не е записано, че генералния консул на Турция в Пловдив има право да осъществява контрол по законосъобразност върху решението на един местен парламент, каза още Карагенски.
По думите му има документи, които изрично определят правата и задълженията на консулите, като в тях е записано, че те трябва да спазват законите и правилниците на държавата в, която работят и да не се намесват във вътрешните работи на страната.
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
„Колкото и да е силно желанието на турския консул декларацията да бъде прегласувана и евентуално оттеглена, Общинския съвет и администрацията на Община Карлово, твърдо стоят зад нея”, каза Стойо Карагенски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По думите му чрез Националното сдружение на общините декларацията ще се стигне до всички тях. „След Карлово тя бе приета и в Стрелча, предстои тя да бъде представена и от общинските съвети в Сопот, Смолян, Враца и Стара Загора”, каза още Карагенски.
По думите му поводът декларацията да бъде приета именно от местния парламент в Карлово е нежеланието на Народното събрание да обърне внимание на подписката на елита на българската интелигенция по този въпрос. „След като повече от година, тя събираше прах в Народното събрание, след разговори с академиците Георги Марков и Кирил Косев, решихме тя да тръгне от от града на Апостола”, каза Карагенски.
По думите му карловци са възпитани да пазят духа на българското и българщината и да почитат загиналите, дали живота си за България. И, ако турският консул ни забранява да почетем паметта на десетките хиляди изнасилени, убити и опожарени, те утре могат да решат да ни забранят да честваме Левски, Ботев, героична Клисура, денят на Страшното, така, че ние смятаме, че сме изпълнили своя дълг, каза още Стойо Карагенски.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Той призова чрез приемането на декларацията от десетките общински съвети в страната, тя да влезе и в Народното събрание. „Така, както на 10 ноември 2012 година беше приета декларация в памет на жертвите от Възродителния процес, така и настояваме Народното събрание да приеме декларация в памет на десетките хиляди българи избити преди 100 години”, каза Стойо Карагенски.