Управителният съвет на Българска браншова камара „Пътища“ приветства решението на Конституционния съд, с което беше обявено за противоконституционно решение на Народното събрание относно пътната поддръжка.
През пролетта на 2022 г. парламентът реши да бъдат платени половината от парите по договорите за пътно поддържане, а останалото – след негово последващо решение. Но сега Конституционният съд направи възможно всяка претенция от пътния бранш да стигне до съда - след като от ГЕРБ го сезираха. Освен това обявяването за противоконституционен на акта на Народното събрание отваря вратата пред фирмите да предявят искове за вреди, ако са понесли такива от действието му.
"Произнасянето на една от най-важните институции в държавата, политически независим орган, чиято основна цел е да защитава върховенството на Конституцията на Република България, е доказателство за правотата на компаниите от пътно-строителния бранш, които вече повече от година защитават с всички способи законността на извършените дейности по договорите за текущ ремонт и поддържане на Републиканска пътна мрежа", гласи позицията на камарата.
"Държавата - в лицето на Министерство на регионалното развитие и благоустройството и възложителя Агенция „Пътна инфраструктура“ - следва незабавно да разплати своите задължения, възникнали по изпълнени дейности, сертифицирани до момента на издаването на решението на Народното събрание. Повече от една година Българска браншова камара „Пътища“ информира за колапса в пътно-строителния сектор, който е продиктуван от задълженията на Държавата към бранша и липсата на конкретни срокове и решения", пишат още те.
Управителният съвет на Българска браншова камара „Пътища“ апелира "в най-спешен порядък държавата да се съобрази с решението на Конституционния съд и да пристъпи към уреждане на възникналите проблеми и финансови задължения".