Народът е казал: "Слушай патило". Затова ето препоръките на пловдивските пожарникари, които със сигурност са препатили хиляди ситуации, свързани с огън. Те са практични и нека се вслушаме в тях, за да си спестим неочаквания край на празненството.
Ако някой от електроуредите ви започне да отделя странна миризма или работи по необичаен начин, веднага го изключете от електрическата мрежа. Ако се случи сериозна електрическа неизправност, изключете главния прекъсвач и викайте 112.
Нова година, трапеза, елха-обикновено в тази картинка присъстват и свещи. За да са само красиви и да създават празнично настроение и уют, а не риск, те трябва да са в негорими и стабилни свещници и на места, където няма някой да ги закачи с дрехите си. Нито пък могат да бъдат достигнати от деца и домашни любимци. Нека свещите са на безопасно разстояние от пердета и завеси, да не са под полици и рафтове и да са угасени със сигурност, когато лягаме да спим.
Кухнята е най- възможното поле за зараждащ се пожар в една къща. Затова не оставяйте децата сами там и дръжте кибрити и тенджери извън обсега им. Ако оставяте тиган без надзор, дори за малко, най- добре го свалете от котлона. Дръжте кърпите далеч от котлони и скари и за газови печки най- добре ползвайте специалните уреди за подаване на искра. Електрическите уреди и кабели да са по-далеч от мивката. Ако олиото ви започне да пуши, значи е прекалено нагрято и може да се запали, оставете го да се охлади. Ако тиганът пламне, изключете котлона, но не хвърляйте вода върху него, по-добре парцал или одеяло. Стигне ли се дотам, най- добре звънете на 112.
Ако въпреки старанията ви в дома ви е възникнал пожар, използвайте пожарогасител, ако имате или вода, но само ако пожарът не е от електрически или химически характер. Ако огънят вече е станал прекалено голям, веднага напуснете сградата и изчакайте на безопасно място пожарникарите, за да им кажете какво точно и къде се е запалило. Ако се запалят дрехите ви, не тичайте, това само ще засили горенето. Вместо това легнете на земята, покрийте си лицето с длани и се търкаляйте, докато огънят изгасне. Най- много жертви при пожари има след вдишване на дима- ако е задимено, покрийте устата и носа си с кърпа и се движете ниско до земята, докато излезете от сградата. Ако сте се насочили към врата, която е гореща и под нея излиза пушек, не я отваряйте, пожарът е зад нея. Ако се окажете заключени или блокирани в стая, използвайте ленти, мокри кърпи или дрехи, за да запушите всякакви пукнатини и цепнатини около вратата. Ако можете, обадете се на 112 и посочете точното си местоположение.
Не претоварвайте електрическата инсталация и не се доверявайте много на електрически разклонители и удължители. Когато не използвате електрически уреди, ги изключвайте. Не прокарвайте кабели или проводници под килими.
Една от най-честите причини за пожар са незагасените цигари. Най- добре пушете навън, но ако е вътре, то да не е около запалими течности и лекарства и никога в леглото.
Дете и кибрит е възпламенима ситуация, затова дръжте запалки и кибрити на недостъпни за малките места, а най-добре купувайте запалки със защита от деца.