В днешното издание на „Видимо и невидимо: Абордаж“ Васил Данов ни среща с Иван Сирлещов – потомък на възрожденци от Банско. Първите писмени сведения за рода Лещови датират от 1690 г. Иван Сирлещов произлиза от семейството на известен търговец и предприемач, Димитър Лещов, който успешно реализира своята дейност в Австро-Унгария и Франция.
В края на 18-ти век българските и гръцките предприемачи, въпреки че са православни християни, бидейки поданици на Османската империя, са можели да се възползват от привилегиите, които им дава договора за търговия между двете големи империи тогава, Османската и Австро-унгарската. Още: Проф. Михаил Станчев: Путин постигна точно обратното на това, което искаше (ВИДЕО)
Иван Сирлещов от дълги години прави задълбочени изследвания на родословното си дърво и попада на писмо, писано през 1788г. от неговия прадядо (9 пъти пра) до императора на Австро-Унгария. С писмото си той моли за разрешение да бъде построена гръцко-влашка църква в Пеща. За 10 години църквата е построена и е изографисана от друг банскалия - Тома Вишанов – и неговите ученици.
След края на Втората световна война унгарската държава изпраща покани до румънската, сръбската, гръцката държави, но не и до българската, „да се вземе“ храма. Според това, което руски свещеници са споделили с Иван Сирлещов, отговор от тези страни не е имало. И през 1949г. в храма се настанява руската църква, като слага надпис „московска патриаршия“. Още: Проф. Светослав Oвчаров: Сръбско-българската война всъщност узаконява Съединението (ВИДЕО)
Църковният храм, построен преди 225 години от родолюбиви българи е на 7-мо място в забележителностите на Будапеща. Иван Сирлещов е писал до Външно министерство, Фондация „Кирил и Методий“, Светия синод, с молба храмът да се обслужва от български и гръцки свещеници, но за съжаление, към момента няма отговор от никого.
Това е поредният факт за посегателство от страна на руската държава и руската православна църква върху български духовен паметник, върху религиозно и културно средище на българите на възраст „само“ 225 години. Това уникално духовно, културно и религиозно наследство, трябва да бъде спасено, а не да бъде прегазено, както много други светини, от булдозерите на путиновата държава. Още: Окупирана България не е имала никакъв шанс да спаси македонските евреи (ВИДЕО)
За интересната трансформация на фамилното име, какво пише в писмото до императора на Австро-Унгария, с какви средства е построена и каква е съдбата на българската църква след 1949г - отговори на тези и други въпроси можете да намерите като гледате видеото: