Всяко частно лице, фирма или организация има право да осинови щъркелово гнездо. Това каза за Радио "Фокус" – Пирин Димитър Попов, председател на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) – Гоце Делчев. По думите му осиновителите могат да наблюдават гнездата и да събират информация за тях. "По този начин те предоставят тази информация на нас или на съответните институции, които грижат за безопасността на самите гнезда", посочи Димитър Попов. Той коментира, че от БДЗП наблюдават гнездата и, ако нещо се случи, са в пряка връзка с осиновителите.
Още: До 40 см сняг на 7 и 8 април: Почти цяла България ще бъде покрита със снежна покривка
Още: Ето кога изплащат пенсиите и великденските добавки за април
"Това не е акт, за да се полагат някакви съответни грижи, а е необходимо да се знае, че за щъркеловите гнезда се грижат хора и по този начин се показва на обществеността, че този вид птици не е безразличен за хората", заяви Димитър Попов. Той добави, че всеки осиновител е добре да заплати табела, която да съдържа надпис с информация за това от кого е осиновено гнездото. "Този надпис се поставя на щъркеловото гнездо и всеки, който минава покрай него, разбира кой се грижи за щъркелите", допълни Димитър Попов.
По думите му 10 щъркелови гнезда в село Баничан са осиновени и хората могат да ги посещават и са се грижат за тях. Инициативата за осиновяване на щъркелови гнезда е стартирала преди няколко дни в читалище "Изгрев" в село Баничан.
"Идеята е да бъде осиновено всяко щъркелово гнездо, като по този начин се показва съпричастност на хората към белия щъркел, който е изключително ценен за българската природа", посочи Димитър Попов. Той коментира, че белият щъркел е незаменим помощник при борбата със селскостопанските вредители.
Още: Ще има ли криза с водата през лятото? Прогнозата на доц. Илиан Господинов от НИМХ
Още: Времето утре - 4 април 2025 г. И през почивните дни
"По този начин се явява помощник на земеделските производители, като се произвежда чиста продукция, която няма да бъде третирана с отрови и други вредни вещества", каза още Димитър Попов. Той добави, че идеята за осиновяване на белия щъркел се е приела много добре.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шест училища от Югозападна България се включват в Panda Labs Schools с подкрепата на Kaufland
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
"Гнездата в Баничан са 11, като едно от тях е необитаемо и по този начин всичките 10 гнезда вече са осиновени условно, като има заявка за тяхното осиновяване и съответно всеки осиновител ще може да се грижи за щъркеловото гнездо, като го посещава в удобно за него време", заяви Димитър Попов.