Ползването на хербициди за третиране на пролетните култури ще бъде ограничено. Така ще се намали негативният им ефект върху пчелите. Новината съобщи министър-председателят Марин Райков. Той е разговарял с министъра на земеделието проф. Иван Станков, с който са анализирали проблема с масовото измиране на пчели през последните години, предаде Стандарт нюз.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Предстои да се направи промяна в агронаредба, която да намали употребата на химикалите при наторяването на посевите.
"Моето желание е да се излезе с една ясна наредба за ограничаване ползването на хербицидите", заяви Райков пред журналисти в Министерския съвет. Служебният премиер уточни, че говори за мерки, които да се приложат при пролетните култури, тъй като е всеизвестен ефектът на хербицидите върху популациите на пчелите.
Двамата с министъра на земеделието проф. Иван Станков са направили анализ на и на този проблем. "Това е много голям проблем. Той не е в центъра на вниманието на обществеността, но нашето правителство има желание да се занимае и с него", подчерта служебният премиер.
По-рано протест на пчеларите се проведе пред областната управа в Шумен. Протестът беше организиран от областните структури при Съюза на българските пчелари в Шумен и Разград.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Поводът е гласуването с „въздържал се” на българския представител в експертната комисия по земеделие на Европейския съюз при обсъждане забраната на неоникотиновите пестициди. Производителите на пчелни продукти изнесоха факти за нелегален внос на препарати, както и за третиране на земеделски площи без предварително уведомяване на собствениците на пчелни кошери.
Присъстващите гласуваха протестни декларации до президента, до служебното правителство и до ЕС. Започна подписка в защита здравето на пчелите и продукцията на пчеларите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Хербицидите са средства за унищожаване на плевелите. Те са най-опасни за пчелите пестициди, наред с използваните инсектициди и фунгициди. Според сайта pchelite.info системните хербициди "проникват и се придвижват в различните части на растението, в това число и в репродуктивните органи. От там те попадат в нектара и цветния прашец. Много от тези препарати са силно отровни за пчелите както в момента на пръскането на растенията, така и по-късно при събирането на нектар и цветен прашец от обработените с тях растения."
Наблюденията показали, че най-масови отравяния на пчели има, когато се извършва прашене на растенията, извършвани със самолети, които са не особено прецизни. Най-безопасен за пчелите бил аерозолният начин на разпръскване на химичните вещества. Отравянията на пчелите значително можело да се намалят, ако растенията се обработват в късните следобедни часове (привечер) или през нощта, твърди още сайтът.
Изчезването на пчелите в световен мащаб би довело до срив на цели екосистеми и огромен недостиг на храни, прогнозират учени. Много пчелари приписват на Алберт Айнщайн фразата: "Когато изчезнат пчелите, на човечеството ще му останат само четири години живот", макар че според биографите на великия учен, точно тези думи той никога не е изричал.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини