Семейството се разделя. Това е страшният ужас на войната. Светът се преобърна за всеки един от нас на 24 февруари“. Това каза таврийската българка Наталия Мативенко от Приморск, която бяга от войната в Украйна и търси убежище в България.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
„Беше тежко решение да тръгнем и да оставим всичко, но трябваше да спасяваме живота на децата си. Трудно е да се напусне родната къща. Цял живот си живял в този град и си строил тази къща. Моят мъж остана там, защото майка ми не иска да тръгнем“, разказа още тя пред БТВ.
Олга Смолина е преподавател по „Философия“ в Северодонецкия университет. Идва в България през април миналата година, след като градът ѝ е окупиран. „Те не искат да избавят Украйна от нацистите, искат да я избавят от украински език, идентичност, традиции и от името Украйна изобщо“, каза Олга Смолина. По думите на Наталия в Украйна има хора, които започват да работят на страната на Русия. Наричат ги „колаборанти“. „Просто си променят живота и ги чувствам за предатели. Те откриват руски училища. В окупираните територии това е много страшно“, допълни тя. И двете вярват, че войната да завърши с победа за Украйна и с освобождаване на всички нейни територии, включително Крим. "Нямаме нужда от това освобождение, от този руски мир", категорични бяха те.
В студиото беше и Владимир Йончев, според който санкциите срещу Русия трябва да се втвърдят. „Основната санкция, която все още не е приложена е пълната забрана на руски граждани да пътуват извън пределите на Русия. Най-голямото наказание за тях е да живеят в собствената си държавата. Докато не разберат, че са във война, нищо няма да се промени“, каза той.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас