Мария Маринова: Юристът не само чете и тълкува законите и регулациите, но и съветва бизнеса как да приложи на практика правната и регулаторна рамка

27 март 2025, 11:29 часа • 1868 | прочитания

Юрист и магистър по международно право от университета „Джорджтаун”, Мария Маринова преминава през правните отдели на различни международни компании в България преди да се присъедини към екипа на Филип Морис България. Вече повече от 7 години в ролята си на ръководител на правния отдел, тя управлява важната връзка между правната рамка, вътрешните правила и бизнес резултатите на компанията, преминаваща през безпрецедентна трансформация. Мария е майка на три деца.

 

С какво ви привлече възможността за професионална реализация във Филип Морис България – компания, която преминава през историческа трансформация в посока изграждане на бъдеще без дим?

Отговорът ми е в самия въпрос – историческа трансформация на компанията за изграждане на бъдеще без дим. Спомням си през 2017 г., когато получих първото обаждане и ми разказаха за трансформацията на Филип Морис. Първоначално подходих с недоверие заради факта, че става въпрос за тютюнева компания, но след като се запознах подробно с визията и мисията на Филип Морис за изграждане на бъдеще без дим, вече нямах съмнение, че това ще бъде голямо предизвикателство, което искам да приема и пътуване, в което искам да се впусна.

Какви са тенденциите в развитието на бездимното бъдеще и как регулаторната рамка се адаптира спрямо тях?   

Развитието на бъдещето без дим се основава на науката и иновациите. В нашия случай – предлагането на пълнолетните пушачи, които иначе биха продължили да пушат, научно обосновани бездимни алтернативи с намалена експозиция на вредни вещества, които са разработени на основата на иновации и нови технологии. Интересен факт е, че технологиите и иновациите се развиват с много по-бързи темпове в сравнение с регулаторната рамка и тя винаги е догонваща. Много важно е да има открит диалог и подкрепа от регулаторите и обществото като цяло, за да се изработи една наистина ефективна регулаторна рамка в полза на общественото здраве.

С какви предизвикателства се сблъсквате най-често в работата си?

Предизвикателствата са най-различни. Ние подпомагаме бизнеса и всички функции в компанията във всеки един аспект. Участваме както в изработването на стратегията, така и в имплементирането й до най-малкия детайл. Най-трудното е да посъветваш бизнеса, когато правната рамка е неясна или липсва и няма съдебна практика, която да ти помогне в тълкуването или това е т.нар. „сива зона“. Тогава се прави оценка на риска и се взима съвместно бизнес решение от целия ръководен екип как да се постъпи в конкретния случай.

Още: "Жените на успеха" с Десислава Петкова: Емпатията винаги ще бъде ценност

В какви ситуации жените обикновено се справят по-успешно и уверено при разрешаване на сложни казуси?

Жените сме много емоционални и интуитивни, но също така логични и премерени в риска. В сложни ситуации не се страхуваме да питаме и да се съветваме с повече хора, да обмисляме казуса от различни страни, да анализираме съотношението ползи/рискове, като мислим за последствията. В същото време подхождаме с грижа и заинтересованост към другите хора. И винаги е от значение по какъв начин е постигнат резултатът – трябва да бъде честно и прозрачно.

Какъв съвет бихте дали на дамите, на които им предстои да стартират кариера в правния сектор?

Бих казала, че това е една много трудна и изискваща професия. С динамиката, с която се развиват всички сфери на живота, се изисква постоянно четене и следене на развитието на правната и регулаторна рамка. Юристите не са тези, които само четат и тълкуват законите, а много повече – ние трябва да разбираме бизнеса, да следим политиката и това, което се случва в обществото, да сме онази важна връзка между правото и бизнеса, която дава практически съвети и това как нещата да се случат по най-добрия начин, за да се получат очакваните резултати. Моят съвет е – бъдете високо информирани и аналитични, мотивирани, гъвкави в мисленето и креативни в намирането на решения.

Важна ли е вътрешната култура за успеха на една организация и защо? Какви са ценностите на компанията?

Вътрешната култура е от изключителна важност за една организация. Трябва да има споделени ценности, които ние наричаме ДНК на компанията, хората в организацията да говорят за тях и всеки да дава добър пример. Вътрешната култура е свързана с това да ни е грижа за бизнеса, но и за начините, по които работим, как се държим един с друг, защото заедно сме по-силни и можем повече, и защото заедно можем да променим правилата на играта, да сме иноватори.

Кои са моментите, които ви карат най-често да си казвате “Струва си”?

В работата това са моментите, когато виждам, че има положителен резултат от дълги усилия или в кризисни ситуации – стотици прочетени и изписани страници, много време, прекарано в срещи и съвместен труд с вътрешни и външни екипи.

В личния ми живот - това са моментите, когато някое от трите ми деца протегне ръце да ме прегърне и ми каже, че ме обича. Това осмисля всичко. После, разбира се, всякаква лудория е позволена.

 

Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България

 

* "Жените на успеха" е нашето място за внимателен разговор, завладяващ пример и обмяна на опит. Покана да се вслушаме в думите на жените, които оставят отпечатък с работата си. Смятаме, че постиженията са винаги интересни, но по-вълнуващ е характерът, който ги изгражда. Разказваме за неговата фина енергия. 

И за изкуството да я прилагаш в действие.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес