Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Желев: Трябва да подкрепим Македония в ЕС и НАТО

03 февруари 2013, 17:15 часа • 9280 прочитания

Ние всички трябва да подкрепяме стремежа на Македония за пълноправно членство в ЕС и НАТО. Това заяви президентът Желю Желев на публична дискусия на тема "Ролята на гражданско-експертния потенциал във външната политика на България в светлината на "Червения картон" на София към Скопие за преговорите с ЕС", предаде БГНЕС.

"Не бива да пресичаме пътя на Македония към ЕС и НАТО. Разбира се, тя трябва да отговори на всички критерии и изисквания, валидни за останалите балкански страни, които вече станаха пълноправни членове на ЕС и НАТО. Евроатлантическата интеграция трябва да бъде политиката на всички ни за обединяване на балканските страни. Това е абсолютно необходимо", посочи Желев. Той повтори тезата си, че главният виновник за проблема с името на Македония е Европейската комисия. "Как може да се допусне да се решава името на една държава от други. Този механизъм за вземане на решения с пълен консенсус е пълен идиотизъм. Така буквално се дава възможност на съседите да се разправят с държавата, която се обсъжда. Ако не съществуваше този механизъм, гръцкото вето щеше да мине на общо основание. Такъв начин да се урежда въпросът фактически лишава Македония от правото на избор. Правото да избираш името на собствената държава е свещено право и никой не може да го нарушава", заяви Желев. Според него Гърция можеше да има претенции за името на Македония, ако тя беше сложила и нейното име и се беше нарекла например Северозападна Гърция или Горнопланинска Гърция.

Според бившия посланик на България в Белград Ивайло Трифонов България не е наложила вето на членството на Македония в ЕС на заседанието на Европейския съвет, а е прието консенсусно решение да се отложи началото на преговорите. Причината според него е, че Македония не е готова за присъединяване към ЕС, защото има проблеми със своите съседи. "Позитивният елемент през 90-те години в отношенията между Македония и България се дължеше на тогавашния президент Борис Трайковски, който загина трагично. Тогава беше подписана Декларацията за сътрудничество. След това започна рязък обрат в позицията на македонските ръководители към България", посочи той. Според него сегашното македонско правителство води страната към гибел. Трифонов заяви, че позитивният факт от решението на Европейския съвет да отложи предоставянето на дата на Македония за започване на преговорите за присъединяване е, че въпросът за фалшификацията и кражбата на история от съседите, главно от България, беше интернационализиран. Той каза още, че проблемът с идентитета в Македония далеч не е решен. "Почти 100 000 души вече са български граждани и нещата не са само меркантилни, както някои се опитват да ги представят", посочи Трифонов. Според него българските обществени организации в Македония трябва да работят за историческата истина.

"Достойна ли е за ЕС държава, която краде историята и културата на своите съседи? Отговаря ли тя на условията на ЕС за членство? В решението на Европейския съвет се казва, че Македония трябва да реши проблемите със своите съседи. Аз не съм оптимист, тъй като това правителство на Груевски отдалечава Македония от ЕС и от европейските ценности. България постъпи правилно като постави този въпрос и се стигна до консенсус на Европейския съвет, че Македония трябва да влезе в правия път", заяви Трифонов. "България е за членство на Македония в ЕС, но Македония като европейска държава, а не като крадец на история и култура, като потъпкваща правата на българите и жестоко преследваща българите в Македония по всички линии и с тотален контрол върху медиите в страната. Какво основание може да има една такава държава да претендира за начало на преговорите? Според мен въпросът, който ще бъде поставен тази пролет, отново няма да постигне решение, което им се иска в Македония. Тези хора с политиката си не искат членство на Македония в ЕС. Те играят по гайдата на Белград. Т. нар. управляващи в Македония днес са сръбската агентура там. Няма какво да мълчим по този въпрос", категоричен е Трифонов.

Според експерта по международна сигурност и изследовател в "Хъдсън институт" Алекс Алексиев в Македония се наблюдава процес на радикализиране на мюсюлманското население, главно на албанците и в по-малка степен на турците. Това според него ще доведе рано или късно до разделяне на Македония на две или по-вероятно до превземане на цяла Македония от радикални ислямисти. Алексиев цитира данни от преброяването на населението през 2002 г., според които в Македония живеят около 1,3 милиона македонци, около 700 000 мюсюлмани, от които над 600 000 са албанци. При средна възраст от 26 години на албанците и 45 години на славяните, мюсюлманите вече са мнозинство във възрастовата група под 20 години. Това означава, че след 20 години мнозинството от македонските граждани под 45-годишна възраст ще бъдат мюсюлмани. Алексиев прогнозира, че при това положение до 10 години огромна част от македонското население ще се изсели в България. "Ние можем да ги приемем, защото имаме нужда от хора. Но тогава е възможно да имаме една враждебно настроена нация, ръководена от радикалния ислям, до границата ни", предупреди той.

Според журналиста Иван Гарелов всички грешки на сегашното българско правителство един ден може да му бъдат простени, но една грешка няма да му бъде простена - това, което прави в момента с Македония. "Това правителство няма ясна и последователна политика какво прави и защо го прави", изтъкна Гарелов. Според него чрез приетата позиция от българското правителство по отношение на Македония България изпуска възможността да влияе на македонските позиции в процеса на преговорите и отблъсква добре настроените към страната ни жители на Македония. "Смятам, че позицията на правителството се определя от временни предизборни изгоди, които се търсят с разпалването на първичен национализъм, който да им помогне да спечелят изборите. Това не е трайна позиция по отношение на Македония", посочи Гарелов.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес