Около 640 000 висшисти са напуснали страната през последните 23 години. Тревожната статистика оповестиха учените от Института за изследване на населението към БАН, които представиха сборника "Демографската ситуация и развитието на България".
Половината от стегналите куфарите в последните години са на възраст между 20 и 39 години. 80% от тях - с висше образование. Големият брой високообразовани емигранти на практика е равен на приетите и завършили родните университети за почти 10-годишен период.
"Все по-често причините за емиграция не са чисто икономически, както бяха през 90-те. Младите искат "нормална държава". Това гласи един от най-важните изводи от изследването, пише в. "Преса".
При оставащите у нас висшисти положението също е опасно. Според учените всеки четвърти от тях не намира реализация на пазара на труда. Повече от половината пък (57%) работят на места, за които не се изисква университетска диплома.
Най-добре се реализират медици и IT специалисти. В промишлеността едва от 16 до 30% от инженерите се развиват според квалификацията си. При подобна статистика от пазара на труда не е никак учудващ и високият процент неудовлетворени от качеството на подготовка, което дават родните вузове. Всеки четвърти студент и 33 на сто от преподавателите определят нивото на българските висши училища като ниско.
Според данни, събрани от Министерството на труда и социалната политика, националната статистика и собствени сведения, от академията са изчислили, че не по-малко от 1,6 милиона българи са потърсили препитание в чужбина от началото на прехода досега.