Премиерът Бойко Борисов е най-споменаваната личност в българските медии. Това показва медийният мониторинг за 2014 г. на фондациите "Медийна демокрация" и "Конрад Аденауер", представен днес в пресклуба на БТА.
През изминалата година министър-председателят е споменат 3908 пъти в осем водещи медии. По този начин той води с 80% следващия в класацията - президента Росен Плевнелиев. Доминацията на лидера на ГЕРБ е налице, въпреки че експертите отчетоха, че той е ограничил публичното си присъствие. Според експертите това число по-скоро е резултат от завърнал се апетит на медиите към него.
След премиера и президента се подрежда Сергей Станишев, измествайки от третото място Цветан Цветанов, който от трети през 2013 г. спада до осми през 2014 г.
Мониторингът отчита нарастващо положително отношение в медиите към Борисов и Плевнелиев, въпреки че и при двамата преобладават негативните публикации. Средният медиен рейтинг на премиера от минус 5,6 през 2013 г. се променя на минус 1,6 година по-късно, а при президента - от минус 2,6 на минус 1,5.
Политикът с най-нисък среден рейтинг - минус 9,7, е лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
Сред партиите наблюдението на медиите показва, че най-споменавана е ГЕРБ, а най-ниско присъствие има Патриотичният фронт. Според анализа Реформаторският блок е формацията, която се ползва с доста благоприятно медийно отношение - от неутрално към положително, информира БТА.
Изминалата 2014 г. до голяма степен свали градуса на политическото действие. Той се видя и в двете предизборни кампании, преминали доста вяло, коментира ръководителят на изследването Орлин Спасов.
Той отбеляза, че е отпаднал и централният за българската публичност личностен сблъсък между Борисов и Станишев, който години наред захранваше медиите. Без основния си опонент самият Борисов като че ли превключи на един по-делови публичен образ, смята Спасов.
Заключвайки експертите от двете фондации отбелязаха, че като цяло през 2014 г. не се състояха необходимите промени в медийната среда. Според тях все още журналистите са прекалено зависими от външни влияния от политиката, бизнеса и администрацията, а саморегулацията в бранша е слабо действаща.