Трите сирийски семейства, изгонени от село Розово, намериха нов дом.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Те бяха посрещнати топло в град Крън. От рано сутринта местни пристигат в къщата с торби с продукти и домашни печива за 17-те бежанци, шестима от които са деца. Най-възрастният мъж сред тях беше приет в болница, но състоянието му е добро, съобщава БТВ.
34-годишният Манан, който е дошъл в България със съпругата си, казва, че ще останат само временно, а целта е да стигнат до роднините си в Германия, Швейцария и Дания. „Тук хората ни посрещнаха топло и човешки. Емоциите обаче са на заден план, искаме да си получим документите и да отидем при роднините си”, обясни той. Такава е целта и на 22-годишния Али, който в Сирия е бил студент.
Ханан разказа, че трите му деца са били много изплашени от отношението на някои хора в село Розово. „Децата бяха много притеснени, изплашени, плакаха. Те са малки и не разбираха какво става с тях. Държанието на хората ги шокира, не знаеха защо хората се държаха така с тях”, обясни бащата, но веднага отбеляза, че и в Розово е имало хора, които са им предложили помощта си и дори тайно са им носили продукти.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Трите сирийски семейства не са успели да си върнат парите за наема на къщата в Розово и да си вземат документите от селото. Те споделиха, че нямат пари и ще търсят възможност да работят в България, докато заминат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
„Приемам ги, защото и моите са в друга държава, дано и тях да ги приемат. Дадох бонбонче на децата и те ме прегръщат”, разказа баба Айше. „Трябва и хората да се посрещат, защото ако стане нещо, хората са дошли с по две чанти в ръце, какво ще ни направят хората… Още снощи дойдохме да ги видим, направо да ти стане мило за тия хора”, допълни друга съседка.
След като преди ден стана ясно, че кметът на Розово определя селото като „етнически чисто” в свой доклад, кметът на град Крън Теменужка Люцканова заяви, че етносът никога не е бил признак за разделение там. „В Крън живеят много етноси, никога не е имало напрежение, никога не се е случвало дилемата да бъде етнос. Няма как да бъде инсценировка. Това са крънчани”, заяви тя, посочвайки към местните, дошли да поздравят новите си съседи.
Люцканова обаче изрази недоволство, че е научила от медиите за настаняването на бежанците в града. „Недопустимо е кметът на населено място да научи от медиите, че тук са настанени сирийците от село Розово”, заяви тя и подчерта, че от тях се изисква да спазват законите на България и наредбите на Общинския съвет и „не би трябвало да има проблем”.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини