Вариантите за актуализиране на пенсиите не са нови, каза пред бТВ Иван Нейков, бивш социален министър и председател на Балканския институт по труда и социална политика. Който и вариант да бъде избран, не могат да бъдат актуализирани пенсии от миналата и по-миналата година. В най-добрия случай ще бъдат актуализирани около 60% от пенсиите.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Това е първият министър на финансите, който бръкна в раната и не се скри зад фразата "няма пари". Той направи каквото можа, останалота е социален диалог и въпрос на социално осигуряване.
Забравяме един от законите в социалната сфера, много лесно се дават тези 50 лв., но трудно се спира.
Прагът за осъвременяване на пенсиите ще бъде времето, през което човек е получавал пенсия. Разликите между двете пенсии ще бъде около 100 лв. Проблемът не е ниски и високи а стари и нови пенсии. Трябва да се намери механизъм при който да се знае, че винаги ще има осъвременяване и то трябва да бъде регулярно.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
При растеж на доходите при Швейцарското правило могат да се увеличат пенсиите. Другият начин - инфлацията е опасен. Швейцарското правило отваря ножиците между ниските и високи пенсии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Механизмите за актуализиране трябва да бъдат разумно обмислени от експертите.