Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иван Френкев: Това е най-проваленото правителство за времето на прехода

23 февруари 2023, 12:52 часа • 2949 прочитания

„Това, което виждам е кризисен пиар – мерките, които се взеха и бяха обявени са доста витиевати, контролът, който КЗП би трябвало да провежда последните седем месеца, очевидно не е бил провеждан и се оказа, че сега изведнъж трябва да се гледат нелоялни търговски практики – нещо, което съставът на комисията, в която аз бях председател, правихме още лятото. Тези проверки, които сега се обявени, тогава бяха доста масови, но настоящия министър на икономиката обвини комисията в това, че е бухалка и че се меси в пазара, защото проверява. Проверките бяха спрени август месец и септември съставът на комисията беше заменен – след това седем месеца нищо“. Това заяви Иван Френкев, бивш директор на КЗП в ефира на Bulgaria On Air.

Той посочи, че това, което наблюдаваме и което всеки усеща по джоба си, е изключително завишаване на цените, което се дължи на различни фактори, които трябва да бъдат проверени от съответните органи. По думите на Френкев, контролна дейност трябва да има при всякакви обстоятелства, а тя е свързана със завишаване на определени правомощия – какви точно обаче трябва да реши законодателния орган в лицето на едно редовно народно събрание, посочи той. „Там всъщност е мястото, където реално може да се предложат мерки, които да доведат до борба с инфлацията. Една от тези мерки можеше да е бюджетът, ако той беше предложен на време“, допълни Френкев.

„Борбата със спекулата и инфлацията започна седмица след като беше прекратено редовното Народно събрание. Седмица по-рано служебният министър-председател каза, че един от успехите на служебното правителство е овладяването на инфлационните процеси. Нещо, което днес виждаме, че абсолютно не е факт. Виждаме, че цените препускат, излезе информация от стоковите борси и тържищата, че цените на едно продължават да растат. По джобовете си наблюдаваме, че всички обедняваме - контролът е много закъснял, той трябваше да продължи през тези седем месеца по начина, по който ние започнахме“, обясни бившият директор на КЗП.

„Изведнъж се сетиха, че има контролна дейност за нелоялни търговски практики и са изпратили масови проверки, които са открили, че от 200 проверки, има 190 нарушения“, допълни той.

Френкев посочи, че в Закон за защита на потребителите има инстументариум, с който да бъдат наказани нелоялните търговци:

„Тези санкции бяха завишени май месец, а една от причините поради, която ние започнахме масираните проверки лятото, беше точно влизането на новите правила в Закона за защита на потребителите. Защо тази дейност беше спряна, е отделен въпрос“, коментира той.

„КЗП и АБХ за агенции, които трябва да си вършат работата. Държавата трябва да работи в интерес на потребителите. В последните шест месеца потребителската тема не беше актуална – актуална беше темата за продажба на оръжия, за продажба на газ, нови назначения, уволнения и т.н. В момента виждаме до какво води това – наблюдаваме процес на кризисен пиар от най-слабото правителство в новата българска история“, каза още Френкев.

Според него, таван на цените би могъл да реши проблемът – той трябва да бъде много прецизен като инструмент и да е за кратък период. Френев отхвърли тезата, че това би върнало страната в плановата икономика и за пример даде налагането на таван на цените във Франция и Гърция. „Освобождаването на този таван няма да бъде трудна задача, това е инструмент за временно ползване, няма да промени структурата на пазара и на икономиката“, допълни той.

„Най-потърпевши от неглижирането на потребителската тема са най-уязвимите слоеве от българското общество“, заяви Френкев и допълни, че в момента хлябът е с 20% по-скъп, отколкото по време на проверките на КЗП след въвеждането на нулевата ставка на хляба и брашното.

„Когато има контрол, нещата се случват, когато няма и приоритетите са други – не се случват“, допълни бившият директор на КЗП.

Френкев коментира и скандала с „Ел Би Булгарикум“: „Това са хора, които са назначавани от едни и същи хора, явно някъде връзката се е прекъснала между тях и сега се замерят едни други с обвинения. Бившият вече директор на дружеството обвини веригите, че се сключват споразумения, които забраняват на търговците да продават в своите собствени магазини или на други магазини на по-ниска стойност същите продукти – това трябва да се разследва от Комисията за защита на конкуренцията, защото ако е вярно - представлява един огромен проблем“.

„Киселото мляко е изключително важен елемент от потребителската кошница. Отговорност за ситуацията, в която сме и за този провал, трябва да носи служебното правителство и президентът Румен Радев“, заключи той.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес