Това е поредната провокация на Русия, тъй като ние сме най-слабата страна в НАТО. Но какви предварителни мерки се взимат от президента и служебното правителство у нас при ядрена заплаха? Това попита експертът по сигурност и отбрана и бивш министър на отбраната Велизар Шаламанов в ефира на Нова телевизия.
Според него има голям риск за страната ни и трябва да се занимаваме с това, а не с подхвърлени твърдения за това откъде е минал камиона-бомба.
Историкът проф. Михаил Станчев смята, че опасност от ядрена атака има и тя е реална. Според него е смешно да се твърди, че камионът е минал през България. „Това е инсценировка. Според мен с този камион, преминал през България, се прави от мухата слон. Как си представяте, че такъв камион ще мине през толкова много страни без да се забележи. Това би значило, че България има някакъв нов вид оръжие - камиони с вертикален излет, бомби, които излитат от Бургас и падат на Кримския мост. Това е измислица на ФСБ. Крайната цел е да се покаже, че Украйна е терорист“, смята той.
Професорът е на мнение, че всичко е било подготвено, така че едното платно да остане цяло, за да може трафикът да не се прекъсне изцяло.
Проф. Румен Кънчев заяви, че България не е била посочена дефинитивно. „Не бива да се избързва. В тази ситуация трябва да сме много прецизни. Същото важи и за използването на ядрено оръжие. Ядрен удар не се решава ей така, когато каже президента. Има процедури и протоколи, за да се случи това. Има такава опасност, но към момента тя е теоретична“, обясни той.
„Най-голямата заплаха е, че армията е поставена на колене и решенията се взимат от службите за сигурност и хората около Путин“, отговори Шаламанов.
Оръжейният експерт Калин Димитров заяви, че това, че България е замесена в случилото се, е защото „ние сме ниска топка“. „Русия като кихне и ние тук вадим пакетите с носни кърпички“, каза той.
ОЩЕ: ДАНС проверява маршрута на камиона, взривил Кримския мост