Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Историци пред Actualno.com: Османо-турски документи доказват, че Левски не е роден през 1837 г.

18 юли 2022, 16:26 часа • 87362 прочитания

„Днес е вече съвършено ясно на базата на автентични османо-турски документ, че Апостола на свободата е роден в Карлово в семейството на Иван и Гина Кунчеви през 1840 г. 185-ата годишнина предстои. Тя ще бъде през 2025 г.“, обяви историкът и председател на Фондация "Васил Левски" проф. Пламен Павлов пред Actualno.com по повод годишнината от рождението на Апостола на свободата. 

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Историкът поясни, че доказателство за това са османо-турски данъчни регистри, където е описвано мъжкото население. „От тези документи се вижда категорично, че през 1844 г. Иван Кунчев има син Васил, който е на 4 години“, каза проф. Павлов.

Проф. Павлов ни запозна и с едно косвено, но по думите му много важно доказателство за истинността на годината на раждане на Левски. „Панайот Хитов пише за Левски, когато е негов знаменосец, че е на 28 години. Става дума за 1867 г. Това не е грешка. Просто тогава се смята, че той кара 28-ата си годишнина. Реално погледнато Хитов и неговият писар Иван Попхристов Кършовски, са много прецизни, когато изясняват състава на бойната единица, в която Левски е знаменосец“, каза проф. Пламен Павлов.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Той поясни, че дискусия около рождението на Левски е имало и по-рано, като са предлагани различни години, сред които 1846 и 1843 г.

Проф. Пламен Павлов уточни, че откритието за истинската година на раждане на Левски е направено в публикация в списание „История“ с автори Григор Бойков, който е водещо име в младата османистика и проф. Пламен Митев, водещ познавач на Българското възраждане. По думите на проф. Павлов именно в тази публикация е станало категорично ясно, че Васил Левски е роден през лятото на 1840 г.

Един от авторите на тази публикация проф. Пламен Митев обясни пред Actualno.com защо днес не се навършват 185 години от рождението на Левски.

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

„Нашата позиция се гради на конкретни исторически документи от османския архив в Цариград, които бяха публично огласени малко повече от една година. Става дума за поредица от данъчни регистри на карловското население за период от повече от 15 години, където може да се хване поименно за всяко едно семейство кога се раждат съответните деца от мъжки пол. За годината 1837 г. във фамилията на Иван Кунчев и Гина Кунчева няма отбелязано нито едно дете от мъжки пол. За първи път името Васил се появява в регистър от 1844 г., където е записано, че Васил е на 4 години. Сравнявайки данните от всички тези регистри, които бяха открити, просто тази година е повече от категорична. Освен годината на раждане в тези регистри се намират и много други детайли, които са любопитни за семейната история на фамилия Кунчеви. Установява се къде точно се е намирала родната къща. Установява се, че двамата братя Кунчеви са живели в една и съща къща много дълго време и едва през 50-те години се отделя семейството на Васил Левски в самостоятелна къща. Тези регистри са категорични“, коментира историкът.

Той отчете, че за съжаление подобни новини трудно си пробиват път към публичното ни пространство и посочи, че като университетски преподавател е наясно колко трудно може да се променят учебници, помагала и медийни презентации.

„Инициативата на Фондация „Васил Левски“ да започне да се говори за тази промяна, е добра, но съм скептик, че от утре ще започнат да споменават вярната година“, смята проф. Митев.

Фондация „Васил Левски“, нейната годишна награда и идеята за барелеф на Апостола в Антарктида

Фондация „Васил Левски“ се опитва всячески да направи достояние на цялата българска общественост този факт за Левски. Според председателя на фондацията проф. Павлов, ако наистина тачим Левски като нашия най-голям национален герой, е редно да спазваме историческата истина за неговото раждане и живот.

Стана ясно още, че „Фондация „Васил Левски“ от няколко години има годишна награда, макар и да разполага със скромни ресурси и дарения от благородни хора, подкрепа от общините Карлово и Ловеч и да няма никакво държавно финансиране.

„Тази година тя бе връчена на Веселин Ружеков. Един благороден човек, който дари паричната сума за издателската дейност на фондацията и свързаните с нея институции, сред които Националния музей „Васил Левски“ в Карлово. Г-н Ружеков е автор и благодарение на него има над 40 паметници, барелефи свързани с нашия национален герой както в страната, така и в чужбина. Преди малко обсъждахме с него една много ценна идея един такъв барелеф да бъде поставен и в Антарктида, тъй като Левски е личност с планетарно измерение. Това е крайно време да го разберем. Разбра го всеки чужденец, който се е докосвал до делото на Левски. Само ние не сме в състояние. Както са казвали неговите съратници: „Нямаме втори Левски на света“, каза още проф. Павлов.

Всичко за честванията на годишнината от рождението на Левски - четете ТУК. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес