Огромните живи миди по брега на Дунав край Русе, които се превърнаха в атракция за малки и големи, се оказаха нашественици от Китай. По думите на специалисти от Националния природонаучен музей, става дума за инвазия на китайска блатна мида.
Китайската блатна мида е установена за пръв път в рибарници през 1984-86г. в Румъния и Унгария, а в река Дунав - през 2005г., обясни проф. Здравко Хубенов от Националния природонаучен музей.
"Национален природонаучен музей: Счита се, че е пренесена с тези далекоизточни риби - амур, толстолоб, като паразитен стадий, ларвен паразитен стадий по кожата и хрилете", заяви проф. Здравко Хубенов.
Китайските блатни миди имат два пъти по-бърз темп на нарастване - стават 10 см за четири години, докато дунавските достигат този размер за 6 години. Имат сходни местообитания и застрашават родните мекотели от изчезване.
"Тя живее в такива тинести места. Може в някои случаи да ги измести, тъй като дава голяма биопродукция", допълни професорът.
С риск да разочарова ловците на бисери, проф. Хубенов призна, че в китайската мида може само на теория да се открие бисер.
Бисери в тези миди не могат да бъдат намерени, поне бисери, които да имат някаква стойност, коментира той, цитиран от БНТ.
Месото на китайската мида не се препоръчва за консумация. То е с ниски вкусови качества и при недобра термична обработка, има опасност от заразяване заради съдържанието на различни микроорганизми.