У нас има 14 300 панелни сгради. Отделно има и къщи, строени по панелния способ. Животът на панелните сгради е 50 години. Те отдавна са надживели живота си. Панелното строителство изпълни задачата си. Това каза инж. Владимир Жиянски в ефира на Нова телевизия.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
„Слабото място на панелното строителство е връзката между хоризонталните и вертикалните стени. Това не означава, че сградите са негодни и не могат да се ползват, но трябва да се проверят. Трябва да се направи проверка на заварките между тези панели. Това трябва да стане като се изселят хората от един блок“, обясни експертът.
По думите му най-слабата част на сградите е първия етаж. „В сеизмично отношение панелните сгради не отстъпват на монолитното строителство“, добави той.
Инж. Жиянски препоръча сградите да се проверят и ако се установи нарушаване на заварките между панелите те трябва да бъдат разрушени. „Не може да избягаме от тази отговорност и да застрашим живота на хората“, заяви той.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Експертът обясни, че не можа да се установи какво прави всеки в жилището си – премахва ли стени, слага ли стени, как остъклява балконите си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Големият проблем при панелното строителство е, че то не е енергийно ефективно. Навсякъде се прави саниране, което обаче е от външната страна“, добави той.
ОЩЕ: Инженер със съвети какво да правим при земетресение