Заместник-кметът на София Тодор Чобанов опроверга твърденията, че реставрацията на паметника "Цар Освободител" се извършва без наличието на проект, съобщи БНР, цитирано от БГНЕС.
Още: Прогноза за времето - 4 април 2025 г. (петък)
Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.
Той показа проекта пред журналисти, за да оспори новината от "Неделя 150", тиражирана после в медиите, че се работи без план за реставрация. Чобанов каза, че не е бил оставен да обясни как стои въпросът в действителност: "Съюзът на реставраторите никога не са казвали, че няма проект. Те работят, те изпратиха двама специалисти, които бяха привлечени в екипа на проекта. Всеки, който желае, може да заповяда в музея за история на София при арх. Петров и да се запознае, да си снима, ако иска, някакви части. Така че всичко е абсолютно, както трябва да бъде", заяви той.
Припомняме, че доц. Стефан Белишки, председател на Асоциацията на реставраторите в България заяви, че когато трябва да се реставрира един обект, особено такъв толкова значим знаков обект за България, какъвто е този паметник, би трябвало да се следват законовите процедури.
"В закона ясно е казано, че първо трябва да има изготвен проект за реставрация. В един такъв проект трябва да влизат всички проучвания, изследвания, да има описана технология и ред други неща. Освен това в закона ясно е казано, че дейностите по консервация и реставрация, когато става въпрос за художествени ценности, какъвто е този паметник, би следвало да се ръководят и да се извършват от специалисти с магистърска степен по реставрация, придобита след пълен 5-годишен курс", заяви Белишки, който е и преподавател по реставрация в Художествената академия.
Още: Затоплянето ще продължи, но не задълго: Прогнозата на Деница Стоянова
"Тоест, пет години някой трябва да е учил и да се е дипломирал реставрация, да има практика след това три години, за да бъде вписан в един регистър в Министерството на културата и едва след това с вписването в този регистър съответният специалист има право да упражнява дейности върху такива значими обекти. От това, което виждам в публикациите става ясно, че хората, които се занимават с тези дейности нямат нищо общо, те нямат никаква представа, не са професионалисти. Това крие риск за самия паметник. Вече видях информация за това как е преместен, как са отрязани с флекс краката на коня, което между колегите ми буди такова недоумение", каза Белишки.
Редактор: Десислава Ушатова
Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)