Климатът на насилие и пълната липса на прозрачност за истинските собственици на медии са сред причините България да се нареди на стотното място в класацията за свобода на словото за тази година.
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
Това заяви в интервю за БНР говорителят на "Репортери без граници" Оливие Базил. Той подчерта, че причините са "същите като миналата година, но доста по-концентрирани".
"Причините за съжаление са същите, но са по-често срещани. България се нарежда наистина по назад от половината страни в света и е на последно място сред държавите от ЕС", отбеляза Базил по повод на 100-то място в класацията по свобода на медиите.
Припомняме, че за последните 2 години родината ни е слязла 20 места надолу.
Още: За да не участват в цирк в полза на Путин: ПП-ДБ напуснаха пленарна зала (ВИДЕО)
"Първата причина е климатът на насилие, който се изразява в директни или косвени заплахи срещу журналисти и техните семейства. В такъв климат автоцензурата влияе на работата. Огромен проблем е пълната липса на прозрачност на истинските собственици на медии. Имам предвид слагането на ръка или нарастващото влияние на сивата икономика, която инвестира в медиите, за да ги направи средства не за информация, а за оказване на натиск", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Борисов "не съветва" Митов за скандала в ГДБОП: Трябва да ги омете всичките (ВИДЕО)
Още: Борисов ще действа като кон с капаци за кабинета (ВИДЕО)
Той посочи, че съществува и проблемът с рекламата, която не само усложнява въпроса с финансовата независимост на медиите, а и го прави доста труден за проследяване.
"Лично познавам много добри журналисти в България, но голяма част от тях не могат да работят в традиционни медии. Пред мен журналисти са споделяли, че ако работят срещу определена групировка просто няма да бъдат наети на работа, защото никой не би искал да си създава проблеми. Има и репортери, които поради тази причина са без работа 6-7 години", заяви Базил.
Той коментира и огромната разлика между България и Румъния, последната е класирана на 45-то място. "Нивото на насилие, на което е подложена румънската преса не може да се сравнява с това в България", каза говорителят на "Репортери без граници" и добави, че оплакванията, които се получават от нашата страна са много повече.
Още: Опозицията се кани на кабинета "Желязков", плаши с още един вот на недоверие
Още: Започват дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"