Мерките, които подкрепят доходите, ще се усетят. Очакваме и други промени – за социални помощи, за отопление. Но някой от нещата са пушилка за публиката - като нулевото ДДС за хляба. Това мнение изрази главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов в ефира на Нова телевизия.
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
Според икономистът Георги Ангелов пенсиите са нещо, което директно ще стигне до хората, както и данъчните облекчение за деца. „Хлябът едва ли ще поевтинее преди да свърши войната. За тази мярка съм скептичен“, каза той.
„Много пари, ама нищо от сърце. Това не са антиинфлационни мерки. Те няма да покрият инфлацията“, каза от своя страна Мика Зайкова.
Тя добави, че е хубаво, това, което се прави за пенсионерите с намеренията за увеличение на пенсиите, но какво става със социалната пенсия, попита финансистът.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
"Имаме война в Украйна, имаме европейски газов пазар, който е разбит. Така че това в голяма степен е двигател на инфлацията", каза Богданов. По думите му е важно да се държи икономическият растеж, да има работа за хората и те да имат доходи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Посрещаме първия изтребител F-16 утре (ВИДЕО)
Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века
Попитани грижи ли се наистина правителството за най-уязвимите групи, Зайкова каза, че инфлацията е 14.4%, а в джоба на пенсионерите влизат само 37 лева. "Не само че не бори, а и инфлацията вече ги е изяла тези пари", каза тя.
Икономистът Георги Ангелов заяви, че нашето потребление и нашите заплати не са причина за инфлацията. "Тя идва от ръста на енергоносителите. Потреблението си расте с нормални темпове", каза той. По думите му ако почнем да раздуваме бюджетния дефицит, то това може да повиши инфлацията.
"Могат да се правят вътрешни политики, които да дадат средносрочен и дългосрочен икономически растеж", каза Богданов.
Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Припомняме, че вчера правителството обяви пакет от антикризистни мерки, които икономисти определиха като разумни и балансирани. Сред тях са 0% ДДС за хляба, 20% по-високи пенсии и отстъпки за горивата.
ОЩЕ: Антикризисните мерки: 0% ДДС за хляба, 20% по-високи пенсии и отстъпки за горивата