Данните за дефлацията са месец за месец и не се усещат от хората. Кебапчето от 2 лева няма да стане 80 стотинки. Това каза икономистът Кузман Илиев в ефира на Нова телевизия попитан защо при положение, че няколко месеца вече се отчита дефлация, хората не го усещат по джоба си.
Още: Защо цените на имотите в София са абсурдно високи? Пари под матрака и още 7 причини
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
ОЩЕ: Инфлацията намали грамажите на стоките, тенденцията се задълбочава
По думите му дефлация при крайните стоки и услуги почти няма да видим. "Там, където наистина има дефлация, тоест спад при цените наистина - това е при производствените блага. При промишлеността. Това е следствие от един много опасен феномен – на затихваща икономика”, обясни Илиев.
„Ако една стока се е покачила с 30-40% и сега се понижи с 2-3%, то е нормално да не се усети от хората. Голямата част от стоките са по-скъпи, отколкото преди 2 години", заяви от своя страна Лъчезар Богданов.
Още: Ники Василковски шокира всички с тази прогноза за Цветница
Още: Цензура за Самуел Финци и срам за всички нас - скандалите и важното в мрежата на 31 март
Той заяви, че действително имаме няколко месеца на задържане и спад в някои продукти и стоки. По думите му това частично е сезонно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прокуратурата разкри детайли за мистериозната смърт на майката на български европрокурор
Още: Как да боядисаме яйцата за Великден само с естествени бои от природата
Богданов обясни, че инвестициите са и потребление. "Свиването на инвестициите свива и потреблението. Това вече се вижда в по-развитите икономики на еврозоната. Радостната новина е, че през последното тримесечие е избегната рецесията, но всъщност данните са много близо до нулата – общо взето това показва стагнацията в развитите европейски страни”, подчерта той.
ОЩЕ: Втори пореден месец на дефлация у нас, годишната инфлация намалява