Има идея държавата да поеме поддръжката и на общинските пътища в страната. Това съобщава за "Монитор“ заместник-строителният министър Николай Нанков. Според него целта е поддръжката им да бъде по-добра.
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
На въпрос дали при това положение по тях ще трябва да се плащат винетки, той отговори отрицателно, защото за тях хората си плащат местен данък и не може за едно и също нещо да се плаща два пъти. Според личното мнение на Николай Нанков няма да се налага да се вдига и цената на винетките, за да може държавата да поеме грижата за още двайсетина хиляди километра пътна мрежа.
По думите му не става дума въпросните пътни артерии да се одържавят. Те щели да си останат общински, но местната власт няма достатъчен финансов ресурс да поддържа в добро състояние и да управлява тези шосета. Според Нанков това може да стане при следващия мандат на управление на ГЕРБ и така държавата да поеме поддръжката на всички 40 000 км автомобилни пътища в страната.
“Сега не може да се сметне точно колко от субсидиите, отпускани от държавния бюджет на общините са използва за поддръжка на общинските пътища. За това първо ще трябва да се пресметне каква част от държавните пари, давани на местната власт, отиват за пътищата и тези суми ще минат към бюджета на Агенция “Пътна инфраструктура“. “Логиката е, че пътната агенция има по-голям финансов, технологичен и кадрови ресурс да се справи с поддръжката на шосетата“, пояснява заместник-министърът на регионалното развитие. Той добавя, че тепърва идеята ще бъде обсъждана с Националното сдружение на общините.
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Изпълняващият длъжността кмет на община Сливница Радостин Ялъмов каза за „Монитор“, че идеята е добра и я подкрепя, защото общините винаги изпитват недостиг на средства на поддръжка на пътищата си. Заместник-кметът по строителството на Столичната община Ангел Джоргов припомня, че и досега София е работила в тясно сътрудничество с АПИ. “Отсечките от републиканската пътна мрежа, минаващи през урбанизираната територия на града, се поддържат от общината, като АПИ помага с дофинансиране. За участъците, за които през миналата година стана скандала с винетките, поддръжката остава за сметка на пътната агенция, а общината също помага, за да не плащат хората. За всичко това имаме споразумение с АПИ“, припомни той. Според него тепърва трябва да се детайлизира идеята на зам.-министър Нанков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Станислав Владимиров, кметът на община Перник, смята идеята на заместник-министъра за удачна, защото така нещата ще се оптимизират и ще се печели от мащаба на поръчките за поддръжката. “Има логика, защото когато се окрупни поддръжката, пътищата ще имат по-голям ефект. Няма да има нужда и общините, и АПИ да правят процедури и финансирането да не е достатъчни изчистено. Отиде ли на едно място организацията, финансирането и поддръжката, мисля, че ще е по-удачно“, смята Владимиров.