След като вицепрезидентът на Венецуела Николас Мадуро и президентът на Боливия Ево Моралес изказаха убеждението, че починалият наскоро президент Уго Чавес е бил заразен с рак, сега същото сториха и левите лидери в Русия, предаде БГНЕС.
"Как стана така, че едновременно шестима латиноамерикански лидери с претенции към имперската политика на САЩ и опитващи се да водят независима политика от Вашингтон, изведнъж заболяха от рак?", пита Генадий Зюганов, председател на Комунистическата партия на Русия. "По мое мнение това далеч не е случайно. Необходимо е разследване, при това под международен контрол".
Според Владимир Жириновски, лидер на Либерално-демократическата партия на Русия, в смъртта на Чавес пръст имат спецслужбите на САЩ. "Американските спецслужби имат доста възможности и за тях не е проблем да заразят някого с рак", заяви ексцентричният политик, който навремето заяви, че Русия и САЩ разполагат със свръхсекретна технология за предизвикване на земетресения.
Тялото на починалия наскоро венецуелски президент не трябва да бъде балсамирано, счита кандидатът за президент на опозицията Енрике Каприлес.
"Чавес бе марксист, но бе и ревностен католик. Самият той се е изказвал против балсамирането на хора", заяви Каприлес, който е губернатор на най-богатия щат - Миранда. "Ето защо съм категорично против това тялото му да бъде балсамирано, както обявиха властите".
Коментирайки предстоящата предизборна кампания, Каприлес сравнява себе си с библейския Давид, а своя съперник в изборите - временно изпълняващия функциите на президент Николас Мадуро - с Голиат.
"Ще бъде битка Давид срещу Голиат, защото зад Мадуро стои огромният ресурс на държавния апарат. Но както знаем, Давид побеждава Голиат, така че, не считам, че съм без шансове".
Каприлес негодува и срещу това, че Мадуро, когото Чавес назначи за свой вицепрезидент, след смъртта на държавния глава пое президентските функции, макар и временно.
"Това е издевателство над конституцията, която казва съвършено ясно, че Мадуро трябваше да подаде оставка, тъй като той не е избиран от народа. На изборите през октомври хората гласуваха за Чавес, не за Мадуро".
Венецуелската конституция освен това предвижда, в случай на тежка болест или смърт на президента, до избирането на нов неговите функциите да се поемат от председателя на парламента. Докато Мадуро, бивш автобусен шофьор, стана президент, само защото такава бе последната воля на Чавес.
"За 100-те дни, през които Мадуро управляваше страната в отсъствието на Чавес, той обезцени националната валута с почти 50%. При това, без да повиши минималната работна заплата", отбелязва Каприлес. "Влезте в който и да е магазин - и ще видите инфлацията в действие. За 100 дни венецуелците съвсем обедняха".
Каприлес осъжда и митологизирането на Чавес и използването на името и образа му в предизборната кампания. "Оставете Чавес, нека почива в мир. На изборите на 14 април борбата ще бъде не между мен и него, а между мен и Мадуро".
Губернаторът на щата Миранда бе кандидат-президент на опозицията и на изборите през октомври м.г. Тогава той бе разгромен от Чавес, спечелил в 22 от общо 24 щата.