Комисията за конфискация, която се вля в Aнтикорупционната комисия (КПКОНПИ), е осъдена 25 пъти по закона за отговорността на държавата. Присъдените за незаконните ѝ действия обезщетения са за общо 380 045 лв. Това става ясно от данни, предоставени на в. "Сега" от КПКОНПИ след 2-годишна битка по закона за достъп до информация. Тези данни не са част от годишните отчети на комисията.
Най-големият удар в съда КПКОНПИ понася от Пловдив - окръжният съд там ѝ казва, че трябва да плати 68 000 лева обезщетение. Парите отиват при двама ищци заради уронване на доброто им име в обществото и за социална изолация заради наложена възбрана върху имот във връзка с производство по конфискация. Значителна част от обезщетението е за фирмата на двамата, на която трябва да бъдат възстановени направените разноски за адвокат. На активите на ищците и на фирмата са били наложени обезпечителни мерки заради дело за конфискация за над 7 млн. лв. Впоследствие обаче КПКОНПИ оттегля иска.
По друго дело комисията е осъдена да плати 30 хил. лв. обезщетение от Окръжния съд в Хасково. Този път причината е производство по конфискация, което комисията е загубила. Сред другите по-големи обезщетения има за 28 хил. лв., 25 хил. лв., 36 хил. лв.
Данните стават публично достояние след дело по Закона за достъп до обществената информация (ЗДОИ), спечелено на две инстанции. "Безспорно е, че чрез предоставяне на исканите сведения ще се повишат прозрачността и отчетността на КПКОНПИ във връзка със спазване на законодателството и управлението на бюджетните средства", се казва в окончателното решение на Върховния административен съд, постановено на 13 ноември.
КПКОНПИ изпълнява съдебното решение чак на 2 декември, но не изцяло. И.д. председателят ѝ Антон Славчев, който стана част от "Апартаментгейт" с рекордно голяма тераса от 244 квадрата, не предостави информация за 2018 г. и 2019 г., както беше поискано след съдебното решение, пише в. "Сега".