Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хвърлени цигари, стъклени отпадъци, горящи стърнища: Големите виновници за пожарите

21 юли 2024, 10:46 часа • 5518 прочитания

Високите температури в България и в целия регион през летния сезон, както и силният вятър на места, причиниха множество пожари у нас, които и в този момент не могат да бъдат овладяни.

През последните дни най-тежко е положението в района на село Воден, където жителите на населеното място и някои от животните им се самоевакуираха, а множество къщи бяха изпепелени. Очаква се днес, 21 юли, служебният премиер Димитър Главчев да посети района, за да провери изправността на новата мобилна клетка в района, която бе поставена за по-малко от 24 часа.

Активни пожари има и на Беклемето, около Пловдив и в цялата страна, а голям пожар в Гърция приближава границата с България и се наблюдава от компетентните институции у нас.

Още: Главчев за пожара на Беклемето: Трябват хора с алпийска подготовка (ВИДЕО)

Снимка: iStock

Как самите ние да спомогнем за по-малко пожари

"Трябва да внимаваме как работим с техниката и да не изхвърляме леснозапалими отпадъци, ако искаме да опазим нашите гори от пожари". Това заяви в интервю за БГНЕС Стефан Георгиев, главен експерт в Дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община.

Още: Жител на Воден към Петков и Денков: Изчезвайте, екскурзианти такива!

"Всички имаме мисията да спасяваме и да реагираме в условията на бедствия, но най-вече идеята ни е да работим по превенцията, т.е. да предотвратяваме това да се случват такива събития и доколкото е възможно повече да можем да реагираме на ситуации като тези, които се случват в последния месец с горещите дни – горските пожари", каза главният експерт и поясни, че Дирекция "Аварийна помощ и превенция" към СО има мисията да помага там, където има нужда от нея.

Георгиев е категоричен, че доброволците и всички други участници от Единната спасителна система са на линия, за да помагат на хората.

пожари, горски пожари

Снимка: iStock

Още: Повече от 130 военни гасят пожарите в страната

Георгиев даде и ценни съвети на хората за какво да внимават, за да не се стига до горски пожари. "Трябва да се внимава с това как се работи с техника и да не се работи в горещите часове, да не се изхвърлят цигари, стъклени отпадъци – все неща, с които може да бъде подпалена суха трева. Да се внимава, когато се ходи на излет, селскостопанските работници също да не палят стърнища.", обърна внимание той и призова хората да внимават и да се оглеждат, ако някъде има дим, да съобщят на телефон 112, на пожарната и да предприемат мерки, ако се налага да се евакуират.

Снимка: iStock

Дейността на Дирекция "Аварийна помощ и превенция" към СО

Дирекция "Аварийна помощ и превенция" към СО реагира при всички видове бедствия, когато бъде повикана да окаже помощ и съдействие. "Всъщност, това се случва чрез заповед на кмета на СО, когато от него бъде поискана помощ, ако не е на територията на София. Когато е на територията на София, ние изпълняваме нашите функции директно, тъй като ние имаме директна връзка с телефон 112 и към нас се подават различни видове сигнали ежедневно", обясни главният експерт.

Той отбеляза, че ежедневно реагират на множество сигнали от различен вид – от паднали дървета през катастрофи, бедстващи кучета или котки, и какво ли още не. Той добави, че когато хората имат нужда от помощ, се обръщат към тяхната дирекция в София, подчертавайки и помощта от страна на колегите му от другите спасителни служби.

Още: Все още има риск за живота на пострадалото при пожарите 19-годишно момче

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес