Христо Монов е завършил психология в СУ „Св. Климент Охридски”. Специализирал е в Руската академия на педагогически науки. От 1985 г. е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. След завършването си практикува като семеен психоконсултант и терапевт, оказва кризисна психологическа интервенция. Христо Монов коментира извънредната ситуация, в която се намира страната и отражението й върху психиката на хората
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Г-н Монов, как се отрязва карантината и липсата на работа въобще всичко това на човек?
Да, това е критична ситуация. А ние определяме, като критична, всяка ситуация, която по един или друг начин застрашава живота на хората. Няма да влизам по-нататък откъде е това „критична ситуация”, тъй като много хора се чувстват, че е застрашен животът им. Имат нужда от психологична подкрепа.
А как ще се отрази според вас, целият този трудов маратон, който провеждат лекарите през този един месец, ще има ли бърнаут ефект?
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Дано не се стигне дотам, макар че не съм оптимист в тази си прогноза, тъй като те действително са от много време в една ситуация, различна от нормалния живот. Да, те имат нагласата, че трябва да работят в ситуации, които са различни от нормалния живот. При тях срещата със смъртта е нещо, което се случва много често, за разлика от нас, имащи други професии. Надявам се, че са взети някакви мерки, за да могат те да бъдат подпомагани в това да се справят в тази ситуация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Малко са живите хора, които помнят такава ситуация на извънредно положение?
Ако се върнем към войната…това, което съм чел, което са ми разказвали, там е някак си по-различно – там има една реална заплаха, макар че в България военни действия не са се водили. Но е имало друг тип все пак някакви военни ситуации. Говорил съм с хора там, където е имало война, бомби… Тази визуализация на опасността по друг начин действа на психиката. И тя реагира, мобилизирайки други резерви. Ситуацията, в която сме сега е по-опасна за психиката, защото доказано е в психологията, че такъв нисък по интензивност, но дълъг по продължителност стрес е най-изтощаващ, с най-негативно влияние върху нея. При медиците и полицаите, това, което имат като визуализация на опасността, може би и като сложим професионалните им нагласи и опит, няма да им се отрази толкова негативно. Но от това, което от 13 март правя ежедневно, съм на мнение, че върху обикновения човек – този, който не очакваше по такъв начин да се промени живота му, последствията са много по- страшни. Според изследвания които четох на колеги, психологическия обществен срив ще е около юни. Интензитета на този стрес, нисък по същност, но продължителен по време, ще дава отражение на психиката на хората поне още 1-2 г., след този вирус и извънредното положение.
Източник: https://novapress.bg/
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 30 април