Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Херо Мустафа: Фалшивите новини се разпространяват като вирус

29 октомври 2020, 11:05 часа • 3323 прочитания

Наша отговорност е бъдещите поколения да се научат да различават истината от измислицата, категорична е американската посланичка у нас.

„Медийната грамотност трябва да се преподава в училище от най-ранна възраст. Това е едно умение, което служи на всички ни през целия ни живот“. Това заяви американският посланик в България Н. Пр. Херо Мустафа, предаде  БГНЕС.

Посланик Мустафа взе участие в конференция на тема: „Медийната грамотност в България: Какво научихме от кризата?”, организирана от Коалицията за медийна грамотност и Фондация „Фридрих Науман”. Макар и под карантина в дома си, Херо Мустафа отправи видео-обръщение към всички участници на форума.

„Технологиите ни помагат да разпространяваме информация, да участваме в културната взаимосвързаност без да се налага да бъде на същото място. Помагат ни още да си сътрудничим, да работим по важни инициатива. Аз мога да съм във Вашингтон или Токио, но това вече няма никакво значение, защото местоположението не е единствения определящ фактор на сътрудничеството. В този смисъл ние живеем в един по-добър свят“, заяви тя в изказването си.

Тя подчерта обаче, че глобалното разпространение на информацията с висока скорост крие и редица рискове и опасности, защото същата технология, която подхранва иновациите и улеснява сътрудничеството, може да генерира и фалшиви новини и да разпространява дезинформация.

„Днес е лесно човек да има достъп до новини, но всички трябва да знаем кога става дума за лъжи, за слухове, за теории на конспирацията. При съвременните технологии всичко това се разпространява като вирус. За това наша отговорност и цел е да направим така, че бъдещите поколения да се научат да различават истината от измислицата, да разпознават дезинформацията и заплахата, която тя представлява, както и да подкрепят онези, които насърчават прозрачността“, категорична е посланик Мустафа.

За да подчертае важността на преподаване на медийна грамотност тя даде пример с една от дъщерите си, която е на почти 5 години и точна сега се учи на пише и чете. „Не става дума за това да я научим на това какво пише на дадена страница, но и да я научим на критично мислене. Да си задава важните въпроси – какво чете, какво чува, какво гледа? Това критично мислене е от критично значение, било то и за това 5-годишно дете, което аз сега уча на грамотност“, смята Херо Мустафа.

На преден план тя изведе и увеличеното използване на социалните медии като пряка последица от глобалната COVID-криза, което според нея е естествено, защото те ни помагат да се свържем с другите, с които в момента не можем да се видим лично. Но социалните медии са удобна почва да разпространяване на фалшива информация, предупреди Херо Мустафа.

В заключение американският посланик у нас изтъкна, че независимите медии играят най-важната роля за формирането на гражданско общество, както и че са част от неформалното образование на хората. „Един жизнен частен медиен сектор, един жизнен сектор на публичните медии, са от огромно значение на демокрацията. Важно е да пазим медиите от външен натиск. Това трябва да залегне в закона и всеки опит да се урони тази независимост или да се концентрират медиите в ръцете на неколцина силни личности отваря вратата за последващо отслабване на тези важни пазители на обществения интерес“, категорична бе Херо Мустафа.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес