Напрежение пред входа на най-голямата театрална сцена в България - Народният театър "Иван Вазов" е окупиран от стотици граждани, които изразявят недоволството си от поставянето на "Оръжията и човека" на Бърнард Шоу под режисурата на Джон Малкович на първата ни сцена. Протестиращите искат оставката на директора на театъра Васил Василев, предаде БГНЕС.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Тео Ушев за случващото се пред Народния театър: Бяхме ритани, плювани, удряни с дръжки от знамена
Гражданите са категорични, че пиесата е антибългарска, осмива българските войници и се подиграва на народа ни.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Протестът започна като мирен, но впоследствие се раздели на две части. Първата остана пред фонтана и запази мирния си характер, докато пред входа на театъра имаше сблъсъци. Множеството се опита да влезе в театъра. На входа безуспешно се опита да излезе директорът на театъра Васил Василев, който, крещейки, заяви, че ще защитава културата в България. Силите на реда се намесиха, за да не се стигне до по-сериозен сблъсък.
Напрежението отново ескалира. Вътре във фоайето на театъра влязоха представители на политически партии. На входа на скенера Ангел Джамбазки от ВМРО и директорът на театъра Васил Василев си размениха реплики. Хората, които са си купили билети за постановката, не могат да влязат в театъра.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Причината за протеста пред Народния театър "Иван Вазов" е решението да се постави пиесата на Бърнард Шоу "Човекът и оръжията", която се смята от определени кръгове политици и хора, определящи се за партиоти, за обидна за българското общество, защото представя по един подигравателен начин българите по време на Сръбско-българската война (1885 г.).
Неудачен е и изборът на датата, на която да се играе пиесата. Тя се играе на 7 ноември – годишнината от Сливнишката епопея, където българите защитават Съединението и своята независимост. Техният подвиг е увековечен и от Иван Вазов, чието име носи Народният театър.
Следващата дата, 8 ноември, е свързана с окупацията на Западните покрайнини от Сърбия, където и до днес Белград провежда политика на заличаване на всичко българско. Третата дата е 27 ноември - годишнината от подписването на Ньойския договор. Всичко това дава основание на много хора да смятат, че пиесата е директна провокация и оскърбление на българската памет.
Особено остра бе реакцията на Съюза на българските писатели. "Ние, българските писатели, сме наясно, че изборът точно на тази пиеса от пъстрото драматургично творчество на Б. Шоу не е случаен. Това е открита инсинуация срещу страната и народа ни, зъл цинизъм и гавра с хилядите жертви, паднали по фронтовете за свободата и съединението на родината. Позорът, който се излива върху народа ни е с ваше съгласие и съучастие, господа управляващи! Ваша е и отговорността пред паметта на героите и пред историята. Тя няма да отмине нито услужливците, довели в Народния театър Джон Малкович и осигурили му сочен хонорар за ругатнята, която се готви да ни отправи от неговата сцена, нито онези, които пресътворяват "с талант и вдъхновение" това "позорище". Мераклиите да се "посмеят" по този недопустим начин с търпението ни не са добре дошли тук. Мястото на такива "творби" не е в България“, подчертават от Съюза.
Реагираха и българи отвъд Океана. Македоно-българската фондация "Гоце Делчев" изпрати писмо до директора на театъра Васил Василев, с копие от което разполага БГНЕС. В него се казва, че "поставянето на тази пиеса в рамките на днешната външно политическа обстановка, е форма на културно поругаване на българската колективна памет по един напълно неприемлив начин". В писмото се обръща внимание и на обстановката на Балканите, където в някои държави подобен тип представления дават основание за антибългарска политика. "В такава международна среда, сме сигурни, че даже споменатата пиеса да има художествени измерения и атрибути, те няма да бъдат разбрани и оценени, а ще бъдат използвани отново от външни на нашето общество сили, да сеят омраза и разделение сред нас, а и сред нашите европейски партньори и приятели", подчертават от фондацията.
Пиесата на Бърнард Шоу е била сваляна от сцена във Виена и Берлин след протести на български студенти. Самият автор е с много противоречива биография заради подкрепата си за сталинисткия терор през 30-те години на ХХ век, когато милиони съветски граждани загиват.
Още: Васил Василев: Постановката на Джон Малкович ще се играе само за журналисти (ВИДЕО)